1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Önden Çekişli ve Arkadan İtişli Arabaların Farklılıkları
Trendlerdeki Yazı

Önden Çekişli ve Arkadan İtişli Arabaların Farklılıkları

Önden Çekişli ve Arkadan İtişli Arabaların Farklılıkları

Üretim, maliyet, yol tutuşu gibi birçok farklı etken günümüzde araç seçimi için oldukça önemli unsurlardır. Bu unsurlar ile birlikte araç sahibi olmak isteyenler, çeşitli filtrelemeler ile birlikte son derece doğru seçimler yaparak uzun yıllar boyunca kullanabilecekleri araçları satın alabilmektedir. Önden çekişli ve arkadan itişli arabalar olarak ayrılan araç türleri, kendi içlerinde avantaj ve dezavantajlar yaşamaktadır. Önden çekişli arabalar  olarak adlandırılan araç grubu, kendi içerisinde birçok farklı avantajı barındırmaktadır.

Önden Çekişli Arabaların Farkları

Önden çekişli araçlar, ağırlıklı olarak günlük kullanımlar için oldukça uygundur. Üretim maliyeti düşük olduğundan dolayı bütçe açısından daha avantajlı fiyat aralıklarına sahiptir. Araba satın almak isteyenler, günlük kullanım amacıyla önden çekişli arabaları çok daha kolay bir şekilde bulabilmektedir. Aracın parça yapısı bağlamında daha az parçadan oluşmasından dolayı arkadan itişli araçlara nazaran  daha hafiflerdir. Yakıt harcaması açısından da bakıldığında bu araçların daha maliyetsiz olduğu göze çarpmaktadır. Soğuk ve karlı mevsim şartlarında son derece kolay bir kullanıma sahip olsalar da güneşli havalarda kontrol edilmesi biraz daha zordur. Ağırlık, aracın ön bölümüne yayıldığı için patinaj olayı çok gerçekleşmemektedir. Dezavantaj olarak bahsedilebilecek unsurlardan biri de, önden çekişli araçlarda direksiyon hissinin daha zayıf olmasıdır.

Arkadan İtişli Arabaların Farkları

Arkadan itişli araçlar, önden çekişli araçların ağırlık yapısı açısından daha dengeli yayıldığı arabalardır. Olası kaza durumlarında aracın aldığı hasar, önden çekişli araçlara göre çok daha azdır. Dengeli bir ağırlık dağılımı olduğu için direksiyon hassasiyeti daha düzgündür. Spor arabalar, bu yapı ile üretilmektedir. Araba yapısı gereği fazla parça kullanılması, aracı önden çekişlilere nazaran daha ağır yapmaktadır. Soğuk ve karlı havalar için de kullanım kolaylığına sahip değildir.

Arkadan itişli arabalar ile önden çekişli arabaların farkları bağlamında kış şartlarında önden itişli arabalar daha rahat kullanılabilirken, hava muhalefetinin olmadığı durumlarda arkadan itişli araçlar daha avantajlıdır. Ağırlık açısından da arkadan itişli araçlar, önden çekişlilere nazaran daha fazlaya parçaya sahip olmasından dolayı ağırdır.

Yorum Yap

Yorum Yap