1. Ana Sayfa
  2. Otomobil İnceleme
  3. Opel Meriva Teknik Analizi Ve İncelemesi
Trendlerdeki Yazı

Opel Meriva Teknik Analizi Ve İncelemesi

Opel Meriva Teknik Analizi Ve İncelemesi

Günlük şehir hayatında araba pek çok kişinin vazgeçilmez bir ihtiyacı haline geldi. Artık pek çoğumuz arabaya sahibiz ancak araçtan beklentiler kişiden kişiye değişebiliyor. Benim için bir arabadan beklenebilecek en önemli şey şehir içi kullanımda bana rahat bir sürüş olanağı sunması. Bundan kastım şanzıman sisteminin, büyüklüğünün, elektronik donanımının buna uyumlu olması.

Tabii bunun yanında yakıt tüketimi de çok önemli. İster istemez trafiğe dahil olduğumuz ortamlarda ve normal sürüşlerde aracın çok fazla yakıt tüketmemesi benim için çok önemli. Bunların yanında biraz da performans beklentisi normal tabii. Yarışlara katılmayacak olsak da çok güçsüz bir motor kullanışsızlığı da beraberinde getirecektir. Bu beklentilerin hepsini karşılayan bir araç var: Opel Meriva. Eğer bir araçtan benzeri bekletilerin varsa ki eğer şehir içinde yaşıyorsan bu çok normaldir, meriva uygun sayılabilecek bir fiyata bu beklentilerini rahatlıkla karşılayacaktır.

Öncelikle aracın motorundan bahsetmek istiyorum. Her şeyden önce oldukça sıra dışı bir motor. 95 beygir gücüne sahi bir ecoflex motor bu. Yani çevre dostu özelliklere sahip. Aracın benzinli ve dizel seçeneği var. Eğer performansa biraz daha fazla ağırlık veriyorsan turbo 1. 4 hacimli benzinli motor işini daha iyi görecektir. Dizel motor ise 1. 6 cc hacimli olarak dizayn edilmiş. Hacimin biraz artması benzinli model ile dizel motor arasındaki performans uçurumunu bir nebze kapatıyor Opel Meriva için. Şanzıman olarak altı ileri otomatik şanzıman kullanılmış.

Hem şehir içinde hem de uzun yolculuklarda kolaylık sağlıyor bu durum. Ancak aracın en hoşuma giden özelliği start – stop sistemi. Bu sistem araç tam olarak durduğunda motoru da durduruyor. Debriyaja basıldığında ise motoru tekrar aktive ediyor. Bunun çok önemli bir avantajı var. Eğer benim gibi trafiğe sıkça dahil olan biri isen sık sık dur kalk yaptığın anlamına gelir bu. Arabalar dur kalk yaparken ciddi anlamda benzin tüketir hem de yol almamanıza rağmen. Meriva bu duruma adeta dur demiş. Ciddi bir yakıt tasarrufu sağlayacak bir durum bu.

Opel bu aracı tasarlarken pek çok güvenlik özelliğini de devreye sokmuş. Bunlarda ilki aydınlatma sistemi. Aracın farları virajlarda dönüş yönüne göre aydınlatma açısını değiştiriyor ve daha iyi bir görüş sağlıyor. Bu da gece sürüşleri korkulu rüyansa kesinlikle ihtiyacın olan bir özellik. Araçta gelişmiş bir park pilotu bulunuyor. Bu pilot hem ön hem de arka yakınlıkları ölçerek sürücüyü uyarıyor. Evet pek çoğumuz park esnasında zorlandığımızı kabul etmeyiz belki ama bu park pilotu işleri oldukça kolaylaştırıyor. Meriva’nın frenleri ABS fren ve viraj fren kontrolü sistemi var. Olası kaymalara karşı oldukça sıkı önlemler alınmış. Aracın konforuna da diyecek yok. Oldukça geniş ve ergonomik koltuklar, kaliteli kumaşlar kullanılmış. Sürüş esnasında çok rahat edebiliyorsun. Meriva’da bir de panaromik sunroof kullanılmış. Açtığınız zaman çok ferah bir ortamla karşılaşıyorsun. Araba neredeyse bir üstü açık modele dönüşüyor ve güneş alıyor.

Kısacası Opel Meriva pek çok artısı olan bir araç. Teknolojik açıdan oldukça gelişmiş bir motoru bulunuyor. Dur kalk sistemi ve geliştirilmiş emisyon özellikleri ile yakıt tüketimini oldukça azaltacak bir araç. Şehir içinde ve uzun yolculuklarda rahat etmeni sağlıyor. Peki Meriva’nın fiyatı nedir? Araca eklemeler yaptırabiliyorsunuz ve fiyat artabiliyor ancak başlangıç fiyatı 80,000 – 76.500 lira. Bu fiyat aracın yakın özellikler barındıran diğer markalarla karşılaştırılması sonucu gayet normal geliyor. 2. El tercih etmeyi düşünüyorsanız fiyat 60.000 civarına geriliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap