1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Oto Ekspertiz Nedir?

Oto Ekspertiz Nedir?

Oto Ekspertiz Nedir?

Araba alım satım ile uğraşan kişilerin sıklıkla kullandığı terimlerden biri olan Ekspertiz Fransızca kökenli olup, yabancı dilde kullanımı Expert kelimesidir. Ülkemizde bu işlemin Türkçe bir karşılığı olmadığı için zamanla ekspertiz olarak dilimize geçmiştir. Ekspertiz işleminin birçok farklı alan ve sektörü vardır. Nedeni ise kelimenin anlamında yatıyor.

Oto Ekspertiz Nedir?

Emlak, arsa, gıda gibi birçok alanın dışında otomobil dünyası içinde eksper görevinde bulunan kişiler vardır. Eksper kendi iş alanında teknik bilgiye sahip olan kişi anlamına gelir. Otomobiller hakkında yardımcı araçları kullanıp teknik bilgisi ile birleştirip rapor hazırlanması işlemine Oto Ekspertiz denir. Bu işlemde araçlar çeşitli testlerden geçirilir ve tüm ince detayları göz önünde bulunarak rapor hazırlanır.

Oto Ekspertiz Neleri İnceler?

  • Geçmiş zaman içerisinde aracın yaşadığı kazaları,
  • Değişen parçalar,
  • Mekanik aksam kontrolü ve bozulan noktaların tespiti,
  • Boya kontrolü
  • Masraf çıkartabilecek noktalar ile ilgili tespit işlemi

Bunun gibi bir kaç ayrıntı daha iyice incelenerek eksper tarafından rapor hazırlanır. Hazırlanan rapor kağıt baskılı bir şekilde araç sahibi ve alıcıya iletilir. Bunun dışında sözlü olarak bilgi aracın sahibi ve alıcı olan kişiye anlatılır.

Oto Ekspertiz İşleminin Önemi

Araba alırken özellikle internet üzerinden ilanlara baktığınız zaman aracının ne kadar hasarsız olduğunu iddia eden satıcılar olsa da araba alım satım piyasasında özellikle hasar ve boya konusunda yalan atan birçok satıcı bulunmaktadır. Bu konu önemli bir konu olduğu için es geçmemeniz gerekir. Araç almayı düşünüyorsanız kesinlikle ekspertiz testine sokmanız gerekmektedir. Araç satmaya çalışan birçok kişi aracın kilometre sayacına kadar müdahaleler ile araçlarını satmayı amaçlamaktadır. Bu tür noktaları tespit edebilmek için ekspertiz raporu gereklidir. Aracınızı ekspertize sokarken bildiğiniz bir eksper servisine ya da araç sahibi ile beraber ikinizin de bilmediği bir ekspere gitmek gerekir. Araç sahipleri bazen eksper servisleri ile beraber yanıltıcı raporlar sunabiliyorlar. Bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap