1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Otomatik Vites Araba Avantajları Ve Dezavantajları
Trendlerdeki Yazı

Otomatik Vites Araba Avantajları Ve Dezavantajları

Otomatik Vites Araba Avantajları Ve Dezavantajları

Günümüzde ki arabaların temeli 1885 yılında Alman mühendis Karl Benz tarafından icat edilmiştir. İçten yanmalı benzinle çalışan bir motora sahip olan bu araba zaman içerisinde geliştirilerek birçok farklı araba modeli ortaya çıktı. Araba modeli yakıt türüne, motor hacmine, kasa tipine ve beygir gücüne bağlı olarak değişir. Arabaların insanlar tarafından sevilmesi ve yaygınlaşması sonucu; mühendisler sürücüler için birçok kolaylık keşfetme çabasına girişmiştir.

Bu çabaların bir meyvesi de otomatik vites arabadır. Özellikle düz vites araba sürmekten haz etmeyenler ile düz vites araba kullanmakta zorlanan insanlar için otomatik araba ve yarı otomatik arabaların keşfi büyük bir kolaylık sağlamıştır. Otomatik vites araba bazı ülkelerde çok yaygın iken bazılarında o kadar tutulmuyor örneğin; ABD’de otomatik vites kullanımı ülkemizde ve Avrupa’da kullanım oranlarından kat kat fazladır.

Otomatik Vites Araba Avantajları

Otomatik Vitesin Avantaj Ve Dezavantajları

Otomatik vites araba çok kullanışlıdır, araba sürme konusunda acemi olanlar ve zorlanan için idealdir; çünkü 4 temel vites yeri vardır bunlar P,R,D ve N. Bunlara ek olarak özellikle otomatik vites spor otomobillerde S veya O tuşu da vardır. Otomatik vites aracın şüphesiz ki en büyük özelliği debriyaj pedalının olmamasıdır sadece gaz ve fren pedalı vardır. Şehir içi trafik insanları hem fiziki olarak hem de psikolojik olarak sıkça yorar işte otomatik vites burada fiziki olarak yorulmayı azaltmak için çok kullanışlıdır.

Otomatik Vites Araba Dezavantajları

Kullanışlı olmasına rağmen otomatik vites arabaların özellikle ülkemizde tutulmamasının bir kaç nedeni vardır. Bu nedenlerden biri arabanın tamir konusunda düz vitese göre daha masraflı olması örneğin; arabanızın şanzımanının bozulması durumunda sizi biraz tuzlu bir tamir bekliyor zira otomatik vitesin şanzıman sistemi düz vitesten farklıdır. Otomatik vitesin bir diğer dezavantajı ise düz vites araba sürebilme konusunda hiç yardımcı olmamasıdır.

Düz vites sürmeyi araba öğrenen bir birey çok rahat bir şekilde otomatik vites araba kullanabilir ama otomatik vites araba sürmeyi öğrenen birisi düz vites arabayı süremez. Diğer nedenlerden başlıcaları şunlardır, Fiyatının yüksek olması, yakıt tüketiminin fazla olması ve motorun gücü geç vermesi

Yorum Yap

Yorum Yap