1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Otomatik Vites Arabalarda Sık Karşılaşılan Problemler

Otomatik Vites Arabalarda Sık Karşılaşılan Problemler

Otomatik Vites Arabalarda Sık Karşılaşılan Problemler

Özellikle ülkemizdeki büyük şehirlerdeki trafik sorunu, otomatik vitesli arabaları tercih etme zorunda bırakmaktadır. Bu arabaların kullanım kolaylığı ve sürekli dur kalk yapıldığındaki rahatlığı da en büyük tercih sebeplerinden olmaktadır. Normal olarak bilinenin tersine otomatik vitesli arabaların arıza yapma oranları çok fazla değildir ve düzenli yapılan bakımlarla yaklaşık 200 bin km. sorunsuz götürebilmektedir. Bunun yanı sıra işçiliği ve yedek parçası ise pahalıdır. Sorunlarla karşılaşılmaması için otomatik vites arabalarda sık karşılaşılan problemler önceden bilinmeli ve bu araçlar bu konularda daha dikkatli kullanılmalıdır.

Otomatik Vitesli Arabalarda Genellikle Bozulan Parçalar Nelerdir?

Otomatik arabaların en çok problem yaşanan parçası otomatik şanzıman olmaktadır. Otomatik şanzımanın ise; yağ pompası, şanzıman keçeleri, tork konvertörü, şanzımanın muhafazası, vites kavrama grubu, hidrolik valfin gövdesi, güneş dişli grubu ve elektronik kumanda parçaları en çok arıza ile karşılaşılan parçalarıdır.

Otomatik Vitesli Arabalarda Oluşan Arızaların Belirtileri Nelerdir?

Otomatik vitesli arabalardaki otomatik şanzıman arızalarının birçoğu kullanıcılar tarafından da tespit edilebilmektedir. Bunlar; vitesin D konumuna alınmasına rağmen aracın öne doğru hareket etmemesi, arabanın yokuş yukarı durumda vites D konumunda geriye kaçması, vites değiştirilirken sesli olması ve titreme hissedilmesi, vites düğmesinin kumanda etmemesi veya çok geç kumanda etmesi, hareket halinde iken şanzımandan normalin üzerinde ses duyulması ve rampalarda aracının çekicinin düşmesi olarak sıralanabilmektedir.

Otomatik Vites Arabalarda Arızaları Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Otomatik şanzımanların onarımı uzmanlık gerektirdiği için arıza durumunda mutlaka yetkili servise götürülmelidir. Oluşabilecek arızaları önlemek için ise; şanzımanın periyodik bakımları yaptırılmalı, yağı kontrol edilmeli ve uygun yağ konmalı, ani fren yapma ve sert kalkışlar yapılmamalı, vites değiştirilirken geçiş mandalı kullanılmalı, yokuş aşağı araç boşa alınmamalı, araç vurdurularak çalıştırılmamalı ve uzun beklemelerde aracın vitesi P konumuna alınmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap