1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Otomatik Vites Araçlarla İlgili Ön Yargılar, P,R,D,N Harflerinin Anlamları
Trendlerdeki Yazı

Otomatik Vites Araçlarla İlgili Ön Yargılar, P,R,D,N Harflerinin Anlamları

Otomatik Vites Araçlarla İlgili Ön Yargılar, P,R,D,N Harflerinin Anlamları

Otomatik Vites Araçlarla İlgili Ön Yargılar

Bu günlerde araç alma programınız var ise eminiz zihninizi meşgul eden büyük sorulardan biri, otomatik vites araç mı alayım manuel vites araç mı alayım sorusudur. Bununla ilgili çevrenizdekilerden oldukça geniş ve farkı yorumlara sahip kişilerin, otomatik vites araç yakıt tüketimi fazladır, arıza yaparsa tamiri çok pahalı olur, otomatik vites aracın satışı zor olur gibi söylemlerini sık sık duyarsınız. Bu durum sizin marka model seçiminin yanında otomatik vites mi manuel vites mi ikileminde bırakan bir durumdur.

Otomatik vites Mi Manuel Vites Mi?

Bu sorunun cevabı tamamen kullanıcıların tercih meselesi ile alakalı bir durumdur. Kullanıcıların öncelikle otomatik vites araçlarla ilgili ön yargılarını kırmaları gereklidir. Otomatik vites araçlar sanıldığı gibi yakıt tüketimi çok olmayan, manuel şanzımanlara göre daha az arıza yapan kullanım kolaylığı ve konforu olan, özellikle bayan kullanıcılar tarafından çok tercih edildiği için çok kolay satışı olan, yeni teknolojilerle donatılmış araçlardır. Otomatik şanzuman isimleri ve işlevleri üretici firmaya göre değişiklik göstermektedir. Piyasa da tam otomatik şanzuman, CVT,EDC easy tronik gibi adlandırılmış farkı üretici firmalar ait otomatik şanzuman çeşitleri bulunmaktadır. Bu otomatik şanzımanlar aynı zaman manuel olarak vites değiştirme opsiyonu bulunan şanzımanlardır.

Otomatik Vites Kullanımı

Otomatik vites araçlarda vites değiştirme görevi olan bir konsol bulunmaktadır. Konsol üzerinde çeşitli harfler veya rakamlar bulunmaktadır. Peki, bu otomatik vites harf anlamları ne ifade ediyor.

P harfi adından da anlaşılacağı üzere park halinde kullanılan vites tercihidir. R harfi geri vites tercihidir. N harfi neutral olarak ifade edilir yani vitesin boş halidir. N harfi aracı itmeniz veya çekmeniz gereken durumlarda veya ışıklarda beklerken kullanacağınız bir vites tercihidir. D harfi yani driver-kullanıcı en çok kullanılan aracın vites geçişlerini otomatik gerçekleştiren vites tercihidir. Konsolu D konumuna aldığınızda hızınıza göre vites değişimleri otomatik gerçekleşecektir. D harfinden sonra 1 ve 2 veya araç markalarına göre değişen L ve 2 gibi ifadeler bulunmaktadır.

Bu vites tercihleri otomatik değil de 1. vites kullanmanız gereken durumlarda işlevi olan seçenektir.2 numarada ikinci vitesi ifade etmektedir. Burada dikkat edilmesi gerek bir durum vardır. Konsolu 2 vites konumunu aldığınızda araç iki ile kalmaz önce 1. vites ile kalkarak sonra aracın hız durumuna göre 2 vitese geçer ve 2. vites de kalır.1. ve 2. vites seçenekleri genellikle aracı yüksek devirde kullanmanız gerektiği durumlar ile yol şartlarına göre vites düşürmeniz gerektiğinde kullanılan seçenekler arasındadır.

Otomatik Vites Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Öncelikle bu harfle otomatik vites araç kullanırken ayakları uygun pedallara konumlandırmak kaza riski ve aracın şanzımanının zarar görmemesi açısından son derece önemlidir. Manuel araçlarda sağ ayak gaz ve frene konumlandırılırken sol ayak debriyajda konumlandırılır. Otomatik araçlarda debriyaj pedalı bulunmadığı için sadece gaz ve fren işlevini yerine getirecek olan sağ ayak kullanılır.

Otomatik vites araçlarda sol ayağı fren pedalına, sağ ayağı gaz pedalına konumlandırmak; manuel vitese kullanımına alışık olanalar için, frene ani basma durumları ile fren ile gaza aynı anda basma durumları meydana gelmektedir. Bu durum şanzımanınızın ve araç motorunuzun zarar görmesine neden olabilmektedir. Otomatik şanzımanlarda diğer önemli bir konu sıfır kuralıdır. Sıfır kuralı araç ileri giderken tamamen durduktan sonra vites geriye alınarak değiştirilmedir. Aynı durum geri giderken de geçerlidir.

Ayrıca araç hareket halinde iken kesinlikle P yani park konumuna alınmamalıdır. Hareket halinde park konumuna araç alınırsa P görevi gören dişlilerin tamamı zarar görecek otomatik Şanzumanın revizyonu yani tamiri gerekecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap