1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Otomatik Vites Otomobillerin Avantajları
Trendlerdeki Yazı

Otomatik Vites Otomobillerin Avantajları

Otomatik Vites Otomobillerin Avantajları

Ehliyet kursunu alan bireylerin uygulamalı sınavlarda son derece sık olarak yaptığı hatalardan biri arabayı stop ettirmektir. Özellikle dur kalk işleminin ardından birinci vites ile kalkış yapacak kişilerin sıklıkla bu hatayı yaptığı ve sınavı başarısız olarak bitirdiği bilinen bir gerçektir. Günümüz araçlarında birçok farklı sürücü yine benzer biçimde yoğun trafiklerde dur kalk yaparken sıklıkla bu hatayı yapıyor ve strese giriyor. Hem sürüş kolaylığı sağlamak hem de sürücülerin rahat bir biçimde yol tutmasının önünü açmak amacıyla üretilen otomatik vites arabalar son derece yüksek ilgi gören, çok rahat bir biçimde kullanılması nedeniyle talep görmeyi başaran modellerdir. Yeni sürücülerin kurslar sırasında gördüğü zorlukların ardından otomatik vites araçları tercih ettiği bilinmektedir.

Otomatik Vites İşleyiş Sistemi

Manuel vitese sahip araçlar ile karşılaştırıldığı zaman şanzımanlarının son derece arıza açma riski düşük sistemlerle değiştirildiği ve bu nedenle gerek dur kalk işlemlerinde gerekse de yokuş aşağı ve yukarı yollarda problem yaşamamak adına birçok avantajı bünyesinde barındıran otomatik vitese sahip arabalar yakıt tüketimi olarak da her geçen gün geliştirilerek ve yenilenerek manuel vites araçlar ile aynı seviyeye yaklaştırılmaya başlanmıştır.

Otomatik Vites Dezavantajları

Otomatik vites araçlar birçok avantajı barındırırken aynı zamanda manuel vites ile bir rekabet halinde olmasından dolayı belirli dezavantajlar da bulundurur. Aracın kontrolünün düz vites araçlara nazaran daha zor olduğu bilinmektedir. Otomatik vites ve şansıman özelliklerinden dolayı fren balatalarının yıpranma payı manuel vitese göre çok daha fazladır. Her ne kadar dengelenmeye çalışılsa da yakıt tüketimi olarak manuel araçlara göre daha fazla benzin harcaması yapmakta olan araçlar aynı zamanda fiyat olarak da daha yüksek aralıklarda satışa sunulmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap