1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Otomatik Vitesin Çalışma Prensibi

Otomatik Vitesin Çalışma Prensibi

Otomatik Vitesin Çalışma Prensibi

Otomatik Vitesin Çalışma Prensibi

            Otomatik vitesli araba modelleri ülkemizde pek tercih edilmese de kullanıcıya bazı avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Genelde otomatik vitesli arabalar ülkemizde yaygın olarak bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Birçok kesimde düz vitesli araçları araç kullanım zevkine daha yakın buldukları için tercihlerini bu model üzerinden yapmaktadırlar.

 Otomatik Vites Nedir?

            Bu arabalarda şanzıman otomatiktir. Düz vitesli araçlarda debriyaj ile şanzıman arasında bağ vardır. Fakat şanzımanı otomatik olan araçlarda bu işlem debriyaj görevini üstlenmektedir. Bu sayede aracın sadece direksiyon kontrolünde sorumlu olunur. Aracın hareket etmesi için gerekli vites olaylarını araç kendisi yapar.

Otomatik vitesli araçların sürüşü bundan dolayı oldukça basite indirgenmiştir. Sürücünün kullanımına göre değişkenlik gösterir ve yakıt kullanımını da düşürmektedir. Vites geçişlerini pratik ve zamanında yaparak kaybolan enerjiyi tekrar araca kazandırarak yeterli hızı sağlamaktadır.

Kazanılan bu dinamik sayesinde rahat, hem de sürüş keyfini bozmadan gidilecek seyahatler geçirilebilmektedir. Aynı zamanda ekonomik bir sürüş geçirmiş olacaksınız.

Otomatik şanzıman birden çok sistemi içinde bulunduran parçalar bütünüdür. Aslında otomatik şanzıman bir vites kutusudur ve kontrol sizde değildir.

 

 Manuel İle Otomatik Vites Arasındaki Farklar Nelerdir?

            Tabi kullanıcıların yorumlarına göre değişkenlik gösterse de manuel vitesli araçların kullanımı otomatik vitesli araçlara göre daha zahmetli ve zordur. Düz vitesli araçlarda Debriyaja, frene, gaza ve vites durumuna iyi vakıf olmak gerekir. Düz vites araç ile otomatik vites araç kullanımında en büyük fark düz vites de ek olarak debriyaj ve vites kullanımıdır.

Otomatik vites de ise fren, gaz ve direksiyon kullanımı yeterlidir. Gaza basarsınız gider, frene basarsınız durur ve şanzıman hız arttıkça otomatik olarak artar. Düz vites de ise vites değiştirmek için debriyaj ile birlikte vites kolunu kullanmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan 2018 Yılında Araç Muayenesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde 2018 araç muayene, 2018 araç muayene koşulları ve muayene giderken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap