1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Otomobil Almadan Önce Belirlemeniz Gereken Öncelikler Neler?

Otomobil Almadan Önce Belirlemeniz Gereken Öncelikler Neler?

Otomobil Almadan Önce Belirlemeniz Gereken Öncelikler Neler?

Araç değiştirmeyi düşünenler önceliklerine uygun aynı zamanda en ekonomik aracı bulmak için ön araştırma yapmalıdır. Piyasadaki çok çeşitli alternatiflerin gözden geçirildiği süreçte teknolojiden destek alınarak araba modelleri, özellikleri, fiyatlar ve teklifler değerlendirilebilir. Araba ve bu dünyaya yönelik her türlü bilginin en güncel haline ulaşabileceğiniz sitemiz sayfaları, okuyucu taleplerine uygun olarak hazırlanan kategorilerle farklı kesimlere hitap eder.

            Otomobil tercihi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu konuda tecrübe sahibi olan kişiler olduğu gibi işten hiç anlamayan müşteriler de olabilir. Yeni bir araç almaya karar verildiği zaman arama farklı başlıklara kaydırılabilir. Bunlar arasında; özellikler, fiyat bilgisi, marka ve model tercihi hemen herkes için ilk sıralarda yer alır. Online arama yaparken 150.000 tl 150.000 tl civarı arabalar başlığı kullanılarak hedefe kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılabilir.

 Kullanım Amacı Araba Seçiminde Ne Kadar Etkilidir?

            Yeni araç alırken kullanım amacının net bir şekilde belirlenmesi gerekir. Bu aşamada dikkat edilmesi ve cevapları bulunması gereken sorular arasında;

 * Araçla kısa mesafe mi yoksa uzun yol mu yapılacağı

 * İş ağırlıklı mı yoksa aile arabası mı arandığı

 * İstenen konfor ekipmanları

 * Hız mı, güven mi, bütçe mi

 * Aracın kaç yıl kullanılacağı gelir.

            Bu sorulara gerçek, eksiksiz ve samimi cevaplar verilerek piyasadaki belli başlı marka ve modeller otomatik olarak elenecektir.

            Öncelikler her şey mi? Yukarıdaki sorulara verilen cevaplar kafada bazı şeylerin şekillenmesini sağlar. Araba almak da en az bir eve yatırım yapmak kadar önemli ve araştırılması gereken bir konudur. Maddi imkanların kısıtlı olması halinde araba markasından vazgeçilemediği zaman sunulan tekliflerin ve ödeme seçeneklerinin değerlendirmeye alınması gerekir. Masrafı az bir araç arayanların tercihlerini küçük motor hacminden yana kullanması şarttır. A ve B segmentine giren araçların hem vergi hem de yakıt masrafı az olacağı için tercih edilmesi daha doğru olabilir. Dizel veya benzinli araç seçimi ve iki alternatif arasındaki fiyat farkı da son karar üzerinde etkili olacak bir kriter olarak değerlendirilebilir.

            Uzun süreli kullanıma yönelik bir araç isteyenler servis ağı geniş, piyasada talep gören ve parçası pahalı olmayan modellerden yana tercih kullanmalıdır. Satarken kar edebileceğim bir araç istiyorum diyenlerinse ikinci el piyasalar hakkında da bilgi sahibi olması model hatta renk konusundaki kararını buna göre vermesi tavsiye edilir.

            Maddi durum, ihtiyaçlar ve isteklerin net bir şekilde ortaya konması karar aşamasında olan tüketicilerin en doğru kararı vermesini sağlar. Sitemiz üzerinde yer alan; otomobil inceleme, otomobil haber, 2018 model otomobiller, 2017 model otomobiller, modifiye ve teknik bilgi kategorilerine göz atarak sizin için en doğru kararın hangisi olduğunu bulabilirsiniz. 150 bin tl ye arabalar dendiğinde akla gelen modellere ve özelliklerine hep beraber göz atalım.

 BMW 1 Serisi: C Premium araçlar arasında önemli bir yere sahip olan model, tasarım açısından sahip olduğu özelliklerle ön plana çıkıyor. İç tasarım açısından ve sahip olduğu özelliklere bakarak modelin oldukça konforlu hatta lüks olduğu söylenebilir. Düşük yakıt tüketimi yapan dizel seçeneği de olan modele 125 bin ila 150 bin TL arasında sahip olmak mümkündür.

 Renault Kadjar: sahip olduğu yüksek performansla şehir içinden arazi şartlarına kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan model, dizel seçeneğiyle son derece düşük yakıt tasarrufuna sahip. Kalabalık ailelerle uzun yola çıkılabilecek özelliklere sahip olan araç macerayı sevenler için doğru bir tercih olarak gösterilebilir.

 Alfa Romeo Giulietta: Ferrari ve FIAT arasında bir seçim olarak görülen model sürüş dinamiğiyle özellikle kullanıcısının yüzünü güldürüyor. 150 bin TL’yi gözden çıkaranlar için en doğru seçenek olan model, düşük yakıt tüketimiyle de göz dolduruyor.

 Ford Mondeo: SW kasa tipiyle özellikle Türklerin çok sevdiği model olarak dikkat çeken Ford, Sedan versiyonuyla da beklediği ilgiyi gördü. Deri direksiyonun yanı sıra masaj özelliğine sahip koltuklarıyla da dikkat çeken Mondeo, teknolojik donanımıyla da ihtiyaçları karşılıyor. Özellikle şehir içinde ve yoğun trafikte her türlü talebi en iyi şekilde karşılayan model 140 bin TL civarında satın alınabilir.

 Ford Kuga: 2010 yılında piyasaya girdiğinde yakaladığı başarıyı korumayı hedefleyen Kuga, belirtilen rakamdaki benzerlerine sahip olduğu; park sensörü, hız sabitleyici ve anahtarsız kullanım gibi özelliklerle fark atıyor. Ferah iç hacmiyle özellikle kalabalık ailelere yönelik olan model uzun yolculuklar içinde oldukça konforlu.

 Araç Almadan Önce Detaylı Bir Araştırma Yapın!

            Günümüzde sahip olunan teknolojik donanım sayesinde araç almadan önce detaylı bir araştırma yapılabilir. Ön bilgi toplama süreci aracı aldıktan sonra yaşanması muhtemel pişmanlıkların yerinin doğru kararın verdiği gurura bırakmasını sağlar. Bu aşamada ihtiyaca özel arama marka ve modeli araştırmak önemli bir konudur. Sahip olunmak istenen aracın ihtiyaçların tamamını ve en üst seviyede karşılaması gerekliliği hayat kurtarır!

            Araba araştırma sürecinde internet en büyük yardımcınız olabilir. Bu süreci zaman yaymak ve karar aşamasına en az 1 ay içinde geçmek olası pişmanlıkların yaşanmaması için gereklidir. Finans durumunun net ve gerçekçi bir şekilde ortaya konması model ve marka tercihlerinin ilk etapta elenebilmesi için ilk olarak dikkat edilmesi gereken konu başlıkları arasında sayılabilir. Krediyle alınacak aracın kredi süresi ve geri ödeme tutarı önünüzdeki birkaç yılın farklı fedakarlıklarla geçmesi gerektiğinin de göstergesidir.

            0 model araç alma konusunda ısrarcı mısınız? Bütçe rakamını belirledikten sonra 0’mı yoksa 2.el mi araç alacağınıza karar verebilirsiniz. Bu aşamada ısrarcı davranmak sizi ileride maddi sıkıntıya sokabilir. İstediğiniz aracın 2.el piyasasını da kontrol ederek nihai karara bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Yakıt tüketim kriterleri aracı alana kadar olmasa da aldıktan sonra başınızı ağrıtabilir. Bu nedenle marka ve model tercihinizde bu konuyu da göz önünde bulundurmanız gerekebilir.

            Gereksiz aksesuarlara para yatırmaktan kurtulun. Bunun için öncelikle hayır demeyi bilmelisiniz. Temel düzeydeki ihtiyaçlarınızın karşılanabilmesi sizin için araç alırken yeterli olacaktır. Araç güvenliği bu süreç içinde dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. Her isteğinizi karşılayan araçlar satın almanız için yeterli değildir. Gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip olan araçlar dış görünüş ya da aksesuar masrafından çok daha önemli ve hayatidir. Son olarak sıkı bir pazarlık yaparak karlı çıkan taraf olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. İyi sürüşler…

Yorum Yap

Yorum Yap