1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Otomobil İle Uzun Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Otomobil İle Uzun Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Otomobil İle Uzun Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Uzun bir yola çıkmadan önce oldukça önemli önlemler almak gereklidir. Kişinin hem şahsi ihtiyaçları hem de aracın gerekli ihtiyaçları eksiksiz olarak tamamlanmış olmalıdır. Bunların tamamı eksiksiz olduğu takdirde uzun yol sorunsuz ve sıkıntısız geçer.

Aracın Yağ Ve Su Kontrolü

Aracın uzun yola çıkmadan önce yağ kontrolü ve su kontrolü yapılmalıdır. Aksi takdirde aracın arıza vermesi yada sıcak bir havada hararet yapması söz konusu olur. Yağ bakımı gelmişse mutlaka uzun yola çıkmadan önce yapılmalı ve aracın tüm arıza kontrolleri gözden geçirilmelidir. Uzun yolda motor sürekli çalışma halinde olacağı için bu tür bakımlara ihtiyaç duyacaktır. En ufak bir eksiklik yorulan ve uzun süre çalışan motorun aksamını bozabilecek türde olur. Kişinin şahsi tarafından yapılması mümkün olmayan her bakım için ise mutlaka servis bakımı yaptırmak gerekir.

Yedekleme Yapın

Aracın başta lastik yedeği mutlaka olmalıdır. Araç için yine yedek gerektiren bir parça varsa uzun yola çıkmadan önce temin edilmelidir. Araç uzun yolda sürekli hareket halinde olacaktır. Herhangi bir sorun yaşandığı takdirde kişi kendi başına da halledebilecek ekipmanlara sahip olmalıdır. Araç bagaj kısmında en az bir tane yedek lastik bulundurmak uzun yola çıkmadan önce alınacak en önemli önlemler arasında yer alır.

Uyku Tam Alınmalıdır

Uzun yola çıkacak bir kişi için bir gün önceden iyi ve kaliteli bir uyku çekmek önemlidir. Kişi uyku ihtiyacını tam olarak almalıdır. Şoför oturarak dahi zaman geçirse bir çok kez yorulduğunu farketmez. Ancak direksiyon başında da uyku gelmesi mümkün olmaktadır. Aynı zamanda yola çıkmadan önce uyku verici bir ilaç alınmamalı tam tersine uyku kaçıracak gıdalara ağırlık verilmelidir. Yine şahsi bir ihtiyaç olarak araç içerisinde yeterli ilk yardım çantası ayrıca ihtiyaç bakımından kablosuz şarj cihazları gibi aletler yanınıza alınmalıdır.

Aracın Servis Bakımı Yapılmalıdır

Aracın sizin yapabileceğiniz dışında da yapılacak önemli ayarları servis tarafından yaptırılmalıdır. Başta ön düzen, akü kontrolü, elektrik ayarları ve varsa lpg kontrol ve bakımları mutlaka servis tarafından incelenmelidir. Şoför her uzun yola çıktığında aynı işlemden aracı geçirmelidir. Servis lpg bakımını mutlaka kontrolden geçirmelidir. Radyatör kontrolü ve bakımı yapılmalıdır. Lastikler servis tarafından incelenmelidir. Araçta ki elektrik akımı kontol edilmeli varsa kaçak onarımı yapılmalıdır. Silecekler kontrol edilmeli aynı zamanda silecek suyu da tamamlanarak yola çıkılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap