1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Otomobil Markaları Ve Logolarının Anlamları
Trendlerdeki Yazı

Otomobil Markaları Ve Logolarının Anlamları

Otomobil Markaları Ve Logolarının Anlamları

Otomobil Markaları Ve Logolarının Anlamları

            Bir kurumun veya kuruluşun kendine özel seçtiği bazı ticaret ürünlerinin üzerine konulan o ürünü üreten veya satan kurum veya kuruluşu tanıtan diğer rakip firmalardan ayırt edilmesini sağlayan soyut bir şeyin somut hale getiren resim, özel işaret, harf, şekil ve benzeri ambleminin olmasına logo denir.

            Günümüzde ticaretin başlaması ile bir ürünün diğer başka bir ürün ile ayırt edilmesi gerekliliği oluşmuştur. Zaman geçtikçe bazı ürünlerin taşımış oldukları özellikleri diğer rakiplerinden ayrılmaya başlamış ve bunun sonucunda ürünlere bazı özel logo veya amblemler koyulmaya başlanmıştır. Bu logolar günlük hayatta kullandığımız otomobil markaları içinde geçerlidir. Her otomobil araba üreten firmaların kendilerine özel anlamı olan logo özellikleri bulunuyor.

 Mercedes- Benz

            Şirketin kurucusu Karl Benz’ dir. Bu kişi Köln şehrindeki manzaralı evinin tepesine üç köşeli bir yıldız amblemi koymuş ve eşine yazmış olduğu mektupta bu yıldızlardan günün birinde gücü ve başarıyı temsil edeceğini ve bunun kurmuş olduğu fabrikasının üzerinde parlayacağını belirtir. Logo da bulunan üç köşeli yıldızlardan fabrikanın hem deniz hem kara hem de havadaki başarısını simgeler.

 BMW

            Şirketin tam olarak ismi Bayerische Motoren Werke olarak geçer. Şirket 1913 yılında Karl Friedrich Rapp tarafından Münih kentinde kurulmuştur ve halen merkezi orada bulunuyor. İlk zamanlarda şirket 2’ inci dünya savaşında Almanya için uçak motoru üretiyordu. Daha sonra 1928 yılında şirketi satın alan Fahrzeugtechnik Eisenach A.G. otomobil şirketi otomobil araba üretimine başladı. Logosunda bulunan hareket halinde olan pervaneyi gösteriyor. Mavi kısım gökyüzünü simgelerken beyaz kısım ise uçak pervanesini simgeliyor.

 Wolkswagen

            Şirketin genel olarak adı Almanca’ da halkın arabası anlamına geliyor. Almanca volks kelimesi halk demek, wagen kelimesi ise otomobil anlamına geliyor. Ve bu iki kelime birleşince halkın arabası anlamını taşıyor. 1937 yılında halk için üretilen tek model otomobil üretmek amacıyla kurulmuştur. Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından Alman otomotiv birliğine baskı yapılarak kurdurulmuştur.

 Porsche

            Genel anlamda milliyetçi öğeler bulunduran Porsche amblemi 1952 yılından beri Suebya milliyetçiliğini öne çıkarıyor. Ambleminde bulunan siyah at Almanya’nın Stuttgart şehrini ifade eder. Geyik boynuzu ile siyah-kırmızı çizgiler ise Almanya’nın Württemberg köyünün bayrağından alıntı yapılmıştır.

 Alfa Romeo

            Logosunun açılımı Anonima Lombardo Fabbrica Automobili olduğundan birçok ülkede kısa adı ile Alfa Romeo veya Alfa olarak biliniyor. En başta Alfa olarak bilinen bu marka daha sonra kuruluşundan dokuz yıl sonra 1919 yılında Romeo adını da alarak markasına yan bir anlam katmış oldu. Romeo ismi tarihi romanlardan çıkmış bir İtalyan yakışıklısını ismi olarak da biliniyor. Logosundaki iki sembol bulunuyor. Bunlardan birisi kızıl haçı, diğeri ise Visconti Ailesinin flamasında bulunan bir yılanı anımsatıyor. Logonun bir diğer şaşırtıcı anlamı ise ilk Haçlı seferinde Araplara karşı kazanılmış olan zaferi simgeliyor.

Ferrari

Hediyelik beygir. İtalyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari’ye hediye ettiği at maskot, Ferrari’nin amblemini teşkil etti. Amblemdeki ana renkler sarı ile kırmızı, firma sahibinin yaşadığı komşu şehiri Modena’yı ve yarışa olan sevgiyi anlatıyor.

Volvo

Latince konuşabilen bu İsveç markası: “Ben yuvarlanıyorum” diyor. Volvo’nun Eski Roma dilinde bir sözcük olması, Volvo adlı bir kurucusunun olmadığını da işaret ediyor. Gerçekten de kurucuların adları Gabrielsson ve Larson’du. Firmanın amblemiyse bir Volvo yazısı ve arka plandaki oklu bir daireden oluşuyor. Mitolojide bu oklu daire, demir silahlarıyla savaş meydanlarında terör havası estiren savaş tanrısı Mars’ı sembolize etmekte.

Fiat

Fabbrica Italiana Automobili Torino… İnsanın bu ismi hiç takılmadan söyleyebilmesi için en azından birkaç deneme yapması gerekebiliyor. 🙂 Fakat kısaltmasını, yani Fiat’ı kullanmak çok daha kolay, İtalyan firma, logosunu günün modasına uygun olacak şekilde sürekli değiştirmeyi adet edinmiş durumda, ilk zamanların logosu, gençliğin beğenisine göre farklı şekiller aldı ve harflerin arasındaki noktalardan tamamen vazgeçildi. 1999 yılında Fiat, 1930’lu yıllardaki yarış başarılarını temsil eden yapraklı çelenge dönüş yapıldı

Opel

Adam Opel AG’nin hikayesi, bir çiftlikte start aldı. Eski bir ahırı atölyeye dönüştüren Adam Opel, ilk başlarda dikiş makineleri, 1898’den itibaren’ den ise otomobil üretmeye başladı. Günümüzdeki yıldırım yerine geçmişte, teknolojik ilerlemeyi temsil eden bir zeplin figürü kullanılıyordu. Zeplinlerin pabucu dama atılınca figür, yerini bir rokete bıraktı. Halen kullanılan yıldırım figürüne geçişse 1963 yılında gerçekleşti.

Logodaki tekerlek güveni, şimşek ise hızı simgeliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap