İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Otomobil Satışı Nasıl Gerçekleştirilir?
Trendlerdeki Yazı

Otomobil Satışı Nasıl Gerçekleştirilir?

Otomobil Satışı Nasıl Gerçekleştirilir?

Otomobil Nasıl Satılır?

Bir arabanız var ve satmak mı istiyorsunuz? Satmak için ne yapmalı ve nasıl yapmalı, tüm sorularınıza bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.
Araba almak ve satmak dikkat isteyen bir süreçtir. Öncelikle satmadan önce aracınızın üzerine trafik cezası, vergi borcu veya başka bir nedenle satılmasını engelleyecek bir durumu var mı bakmanız gerekiyor. Vergi ve trafik cezasını internetten vergi dairesinin sitesinden öğrenebilir ve varsa ödeyebilirsiniz. Ödemeyi gerçekleştirmeden satışı yapmanız mümkün değildir.

Vergi ve trafik cezası işlemlerini hallettikten sonra, müşteri de hazırsa artık notere gidebilirsiniz. Unutmayın ki noterden satış gerçekleştirilmelidir. Akrabam, arkadaşım diyerek kendi aranızda satışı yaparsanız ve ilerde araçla ilgili sorun çıkarsa kanunlar sattığınız kişiye değil, yasal sahibi olan size hesap soracaktır. O yüzden mutlaka noterden satışı gerçekleştirin.

Satış Nasıl Gerçekleştirilecek?

Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan güven sorunu burada da ortaya çıkıyor. Aracı satacaksınız ama paranızı nasıl garanti altına alacaksınız. Aşağıdaki adımları uygularsanız güvenli bir şekilde aracınızı satmış olursunuz:

  1. Alıcı ile birlikte bankaya gidilir.
  2. Otomobilin ücreti bankaya yatırılır.
  3. Bankaya otomobil fiyatı kadar blokeli çek yazdırılır.
  4. Blokeli çek, banka tarafından çek sahibi getirene kadar üzerinde yazan miktarın bloke edildiği çek demektir. Böylelikle satıcı çeki getirene kadar aracın parası bloke olacağından güvenli bir şekilde arabasını satabilir.
  5. Alıcı ile satıcı blokeli çek ile birlikte notere gider.
  6. Noterde gereken işlemler yapılır. En son imza atılırken satıcı alıcıdan blokeli çeki alır ve bankaya giderek parasını alır.
  7. Para satıcıya araç alıcıya geçmiş olur. Hayırlı ve güzel günlerde kullanılsın artık..
Yorum Yap

Yorum Yap