1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Otomobiller De Yağ Bakımı Ne Zaman Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

Otomobiller De Yağ Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Otomobiller De Yağ Bakımı Ne Zaman Yapılır?

İçten yanmalı motorlarda yağ büyük önem taşır. Tıpkı vücuttaki kan sistemi gibidir. Yağ hem soğutma hemde sürtünme direncini azaltma işlevi görür. Motorun ömrümü belirleyen en önemli etken yağ kullanımıdır. Yağ sıcaklığına göre viskozitesi(yoğunluğu) değişkenlik gösteren bir maddedir. Motora ilk hareketini verdiğimiz sırada atmosferik ve turbo beslemeli fark etmeksizin mininum 30 saniye beklenmesi önerilir, bu üretici tavsiyesidir ve ivedilikle uyulması gereken bir kuraldır. Motor stop edildiğinde yağ, kanallardan aşağı doğru iner ve kartere çöker.

Motor çalıştırıldığında yağ pompası yağı maksimum güçte pompalamaya başlar. Yağsız kalan kam milleri segmanlar bu sırada yağlanır. Ve yağ ideal sıcaklığına ulaşmadan motor sıkıştırılmamalıdır çünkü yağ soğukken vaat edilen viskoziteyi sağlamaz ve yağlama daima yetersizdir. Bir motorun tüm ince ayarları, segman-gömlek arası boşlukları milimetrik şekilde tavsiye edilen yağın kalınlığına göre ayarlanmıştır.

Yağ türü seçimi yaşadığınız iklime göre seçilmelidir. Eğer soğuk bir iklime sahip şehirde yaşıyorsanız daha ince yağ kullanmalısınız bunun sebebi motor ısınana kadar oluşacak yıpranmayı minimuma indirgemektir. Motorun türüne göre yağ değişim periyotları değişkenlik gösterir. Performanslı ve yüksek sıcaklıklarda çalışan yüksek devir çevirebilen motorlarda daha kaliteli yüksek sıcaklıkta dahi viskozitesinden ödün vermeyecek kalitede yağlar tercih edilmelidir. Ortalama olarak bir motor yağı 1 Yılda veya 10.000 kilometrede bir değiştirilmesi tavsiye edilir. Yağınız ile 1 yılda 5.000 kilometre yapmış olsanız dahi özelliğini yitirmeye başlamıştır ve motor sağlığı için sorun teşkil etmeye başlar.

Sürekli performanslı kullanım yapılan araçlarda, pist otomobillerinde 2.000-3.000 Km gibi erken kilometrelerde yağ değişimi yapılır. Standart yol otomobillerinde bu aralık 15.000 kilometreye kadar çıkmaktadır. Sıfır Kilometre bir otomobil satın aldığınız takdirde ilk ortalama ilk 1000 kilometrede yağ değişimi yapılır ve bu yağ değiş,mi genellikle bayi tarafından hediye edilir sebebi ise rodaj sırasında tüm parçalar birbirine alışana kadar uyum sağlayana kadar oluşan metal tozları motorun iç aksamlarında çizilmeye yol açar.

Eğer katalogda vaat edilenden daha erken yağ değişimi yaparsanız aracınızın motor sağlığı için büyük bir fayda sağlar. Turbo beslemeli araçlarda performanslı kullanımlar sonunda 5 dakika kadar rölantide çalıştırılarak yada sakin bir şekilde kullanılarak yağın soğuması beklenir. Sebebi ise performanslı kullanımlarda yağ sıcaklığı 110 derecenin üzerine çıkar. Yağ bu sıcaklıklarda iken motoru durdurur iseniz yağ devirdaimi kesilecektir ve sabit duran yağ motor içinde yanarak yıpranmaya uğrayacaktır. Bu sebepten dolayı pist otomobilleri ve bilinçli otomobil sürücüleri yağ sıcaklığına dikkat eder. Motor yağı ısınmadan otomobilinizi sıkıştırmamak bile büyük ölçüde motor ömrü tasarrufu sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap