1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Otomobillerde Motor Yağı Seçimi Nasıl Yapılmalı?
Trendlerdeki Yazı

Otomobillerde Motor Yağı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Otomobillerde Motor Yağı Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Motor yağları benzinli, benzinli ve LPG’li ve dizel araçlar için motor çalışması esnasında motorun içinde hareket eden parçaların hareketlerinin muntazam devam etmesini kolaylaştırmaktadır. Motor yağı uygun kullanılmaması, eksilmesi ve değiştirilme zamanının geçirilmesi motordaki parçaların fazla sürtünmesine neden olarak motorun çok ciddi bir şekilde hasar görmesine neden olmaktadır. Bu sebeple motor yağı uygun, karter yağ kapasitesine yetecek miktarda ve zamanında değiştirilmesi gerekmektedir. Araçlarda kullanılacak motor yağları araçların teknik kitapçıklarını belirtilmektedir. Fakat bu alanlar genelde firmaların birbirleri ile anlaşması nedeniyle yazılmaktadır.

 Doğru Motor Yağının Seçimini Sağlayan Hususlar

Motor yağı ambalajlarında viskozite açıklamaları belirtilmektedir. Viskozite yağın akışkanlık derecesini göstermektedir. Viskozite artar ise akıcılık azalır, azalırsa akıcılık artar. Viskozite aracın kullanılacağı sıcaklığa uygun olmalıdır. Motor yağı seçimi hava sıcaklığına, motor teknik özelliklerine ve motor çalışma şekline göre yapılabilecektir. Piyasada iki şekilde sınıflandırılan motor yağı mevcuttur. Bunlar S.A.E. ve API ‘dir. S.A.E. Amerika motorlu araçlar mühendisleri Birliği’nin kısaltmasıdır. En yaygın bu ibareden yağ sınıflandırması bulunmaktadır. API Amerika Petrol Enstitüsü’nün kısaltmasıdır. Yaptığı sınıflandırmada S benzinli, C dizel ifade eder. Çok sık rastlanmamaktadır.

Mevsime göre motor yağı seçiminde ise karşımıza yaz, kış ve dört mevsim kullanılabilen yağlar çıkmaktadır. Yazlık yağlarda S.A.E 10, kışlık yağlarda S.A.E. 5 W, dört mevsim yağlarda ise S.A.E 10W-50 vb. ibareler bulunmaktadır.

 Motorların teknik özelliklerine göre yağ seçilmesi;

 Yüksek devirli ve yeni motorlarda yağ boşluğu az olacağından S.A.E düşük değerli,

 Orta devir ve motor orta derece kullanıldı ise yağ boşluğu orta olacağından S.A.E. orta değerli,

 Düşük devirli ve yağ boşluğu fazla araçlarda yüksek S.A.E. değerli yağlar kullanılmalıdır.

 Yağ boşluğu motorun ömrü ile doğru orantılıdır. Silindir ile pistonun arasındaki mesafe motor kullanıldıkça artacağından açılmasını ifade eder.

 Motor çalışma şekline göre;

 Benzinli motorlar için SA’dan başlayıp SG’ye kadar giden harflerle kodlanmış servis yağlarıdır. SG 1988 den sonra üretilen araçlar için daha uygundur.

 Dizel Motorlar için CA’dan CD’ye kadar giden harflerle kodlanmış servis yağlarıdır. CD yüksek hızlı ve yüksek devirli turbo motorlarda kullanılmaktadır.

Sürücüler tarafından motor yağı seçerken yapılması gereken uygun viskozite seçilmeli, her yağ değişiminde yağ filtresi değiştirilmelidir. Motor yağları tam sentetik, yarı sentetik ve mineral yağlar bulunmaktadır. Tam sentetik yağlar motoru tam koruyarak en iyi performans elde edilmesini ve uzun ömür sağlar. Fiyatları diğerlerine göre daha pahalıdır. Mineral yağlar ise en ucuz yağlardır, Sentetik yağlara göre daha az performans sağlar.

Yorum Yap

Yorum Yap