1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Otomobillerde ÖTV İndirimi Ne Zaman Bitiyor?
Trendlerdeki Yazı

Otomobillerde ÖTV İndirimi Ne Zaman Bitiyor?

Otomobillerde ÖTV İndirimi Ne Zaman Bitiyor?

ÖTV İndirimi Ne Zaman Bitiyor?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından ÖTV indirimlerine yönelik açıklamalar gelmiştir. Üstelik açıklamaların hemen arkasından harekete geçildi ve yayına yer verildi. Bu anlamda indirimlerin hangi sektörleri içerdiği Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Böylece vatandaş makul fiyatlar çerçevesinde pek çok sektörden faydalanmış oldu. Peki ÖTV indirimleri ne zaman son bulacak merak ediyorsanız yine açıklamaları takip etmelisiniz. Şöyle ki bu konuda ki açıklamalardan yıl sonuna kadar ÖTV indirimlerine yer verildiği anlaşılıyor.

Yıl Sonuna Kadar ÖTV İndirimi Olan Alanlar

Başta beyaz eşya sektörüne yönelik indirimlerin gelmesi dikkat çekmiştir. Üstelik ÖTV indirimlerinden ziyade markaların enflasyon adı altında ayrı indirim uygulamalarına yer verdikleri açıktır. Neticesinde vatandaş tüm bu avantajlardan faydalanarak yeni eşyalara sahip olmuştur. Örneğin buzdolabı, çamaşır makinesi ve ev işlerine yönelik kullanılan diğer makineler için ÖTV tamamen sıfırlanmıştır. Bu durum eşyaların ciddi anlamda makul fiyatlardan satılmasına etki etmektedir.

Beyaz eşyalara yönelik önceden kesilen oran %6.7 şeklindeydi. ÖTV indirimi yerine direk olarak sıfırlanan vergiler dahilinde makul fiyatlar ortaya çıkmıştır Özellikle de yeni evlenenler bu sayede bir hayli rahat etti. Evdeki eskileri atıp yenisini alanların da sayısı oldukça fazla. Sonuç olarak beyaz eşya ile ev gereçlerine yönelik satış yapan markalar da rahat bir nefes aldı. Yıl sonuna doğru indirime bağlı olarak satışlar bir hayli artış göstermiştir.

Motorlu Taşıtlarda ÖTV İndirimi

Yine motorlu taşıtlara özel indirimlerin de tarihi şimdilik 31 Aralık 2018 olarak sunuluyor. Yani bu yılın sonunda tüm vergi indirimlerinin son bulacağı görülüyor. %15 değerinden sunulan ÖTV indirimi sayesinde otomabil sektörü de bir hayli canlanmıştır. Ticari araçlarda ise bu oran %18 değerine kadar çıkarılmıştır. Üstelik sadece ÖTV değil arkasından KDV oranında da meydana gelen düşme, otomobil almak isteyenleri bir hayli heyecanlandırdı.

İndirimlerin hem satıcıları hem de alıcıları memnun kıldığı açıktır. Özellikle de yıl sonuna doğru pek çok sektörde ciddi anlamda maddi artış sağlandı. Kur ile faiz şokundan kaynaklı olarak yıl içerisinde çoğu sektörde daralmaya gitmek zorunda kaldı. Nitekim yıl sonuna kadar devam eden ÖTV indirimi tüm bu daralmanın önüne geçti diyebiliriz.

ÖTV İndirim Süreleri Hakkında

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çoğu sektöre yönelik ÖTV indirimine gidilmiştir. Vergilerden ziyade pek çok markanın da özel indirimlere yer verdiği açıktır. Bu durum yıl boyunca süregelen durgunluğun sona ermesini sağlamıştır. Yani yılın son günlerine doğru pek çok sektör hareket kazanmıştır. Nitekim ÖTV üzerinden uygulanan indirimlerin bu yıl sonunda biteceği ifade ediliyor. Sonuç olarak 31 Aralık 2018 tarihine kadar vaktiniz var diyebiliriz. Bu tarihe kadar gerek vergi indirimleri gerekse enflasyon mücadeleleri sayesinde avantajlı olacaksınız.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Ötv indirimi iyi güzel ama yetersiz çoğu insan için fiyat farkı tatmin edici değildi..