İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Otomobil Haberleri
 3. Otomobillerde Şehir Merkezine Giriş Sınırlanıyor
Trendlerdeki Yazı

Otomobillerde Şehir Merkezine Giriş Sınırlanıyor

Otomobillerde Şehir Merkezine Giriş Sınırlanıyor

Otomobillerin aktif olarak kullanıldığı ülkemizde ulusal enerji verimliliği kapsamında yapılan eylem planında, otomobillerin şehir merkezlerine girişi sınırlandırılıyor. Yapılacak olan çalışmalarda park ücretleri, trafiğin yoğun olduğu bölgelere göre, organize edilecek, sakin olduğu yerlere göre ucuz bir şekilde düzenlenecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından organize edilen bu ulusal Enerji Verimliliği projesinde, Yüksek Planlama Kurul tarafından güçlü bir çalışma yürütülüyor. Hürriyet gazetesinde yer alan bu haberlere göre, Resmi Gazetenin bu konuda mükerrer sayısında, dün yayımlanan plan kapsamında oldukça aktif bir çalışma, öğretilecek. Buradaki amaç, Türkiye’nin birincil enerji tüketiminin yüzde 14 azaltması üzerine bir organize sunması. Otomobillerle şehir merkezine gitme konusunda caydırıcı önlemlerin alınacağını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu konuda aktif bir çalışma üretiyor. Peki, ama neler yapılacak?

 • Otomobil Kullanımı Azaltılacak
  1. Yapılan çalışmalara göre, ulaştırma sektörü başlığı altında, şehirdeki trafik yoğunluğunu organize etmek adı altında otomobil kullanımı azaltılacak. Buradaki amaç şehir merkezlerindeki trafik yoğunluğunu azaltması için araçların olsunda parkına etkili bir şekilde denetim olacak. Caydırıcı, ücretlendirme ile birlikte akıllı park alanı sistemleri kurulacak. Yürütülecek faaliyetlerde ise çeşitli maddeler var, maddelerde bu şekilde ilerliyor.
  2. Otoparkı olmayan binaya izin verilmeyecek.
  3. Trafik yoğunluğuna neden olan cazibe merkezlerinde otopark kapasiteleri büyük bir şekilde planlanacak kontrol edilecek otoparksız bina, uygulamalara müsaade edilmeyecek.
  4. Ayrıca yol üstü kaldırımlarında araçlar tarafından işgalinin önlenmesi için yoğun önlemler alınacak, ayrıca taksi otobüs dolmuş gibi araçları indirme bildirim alanlarında fiziki düzenlemeler yapılacak.
  5. Park ücretleri ise şehir merkezinde trafiğin yoğun olduğu bölgelere göre şekillenecek.
  6. Trafiğin çok yoğun olduğu saatlerde örneğin, çöp kamyonu hafriyat kamyonu, iş makineleri yâda buna benzer araçların trafiğe girmesine izin verilmeyecek ve kısıtlanacak.
  7. Şehirde düşük karbon emisyonlu bölgeler için özel alanlar oluşturulacak Ve bu alanlara büyük araçların girmesi yasaklanacak.
  8. Şehir içinde kargo taşımacılığı konusunda, trafiğin yoğunluğunun az olduğu saatlerde yapılması özendirilecek ve bu konuda maddeler, hazırlanacak.

Bu şekilde organize edilen otomobil kullanımıyla alakalı çalışmalar yakın tarihte karşımıza çıkacaktır ve size bu anlamda bilgiyi vermeye devam edeceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap