1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Otomobillerde Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?
Trendlerdeki Yazı

Otomobillerde Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Otomobillerde Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Benzine, motorine ve LPG’ye gelen zamlardan sonra araç sahiplerinin en çok merak ettiği konuların başında araçlarının KM’de ne kadar yaktıkları gelmektedir. Bu yüzden de Otomobil yakıt tüketimi nasıl hesaplanmaktadır? Sorusunun detaylarını sizlere en ince ayrıntısına kadar buradan anlatmak istiyoruz.

Otomobil yakıt tüketimi hesaplaması

Öncelikli olarak bu konuda hesaplama yapmak için en doğru bilgilerin elinizde bulunması gerekmektedir. Hesaplama yapmak için en sağlıklı sonucu almanıza yarayacak olan ilk bilginin aracınızın deposunun ful olması gerektiğini belirtelim. Hesaplama yapmadan önce aracınızın deposunu ful bir şekilde doldurduktan sonra isterseniz benzin bitene kadar yolunuza devam edin, isterseniz de belli bir KM gittikten sonra aracınızın deposunu yeniden ful olarak doldurarak hesaplama yapabilirsiniz.

Aracınızın KM’de ne kadar yaktığını hesaplamak için ilk olarak benzin veya motorin aldığınız yerde yakıt fiyatlarına bakmanız gerekmektedir. Hesaplama yapacağınız gün alacağınız fiyatlar ile aynı olmasına özen göstermeniz sizlere net bir yakıt tüketim hesaplaması yapılma imkânı verecektir. Bu yüzden de aldığınız yakıttan sonra ne kadar mesafe gitmiş iseniz o mesafeyi aldığınız yakıt miktarına bölerek aracınızın KM’de ne kadar yaktığını öğrenmiş olursunuz.

Yani 500 KM yol gittikten sonra aracınıza yeniden yakıt aldığınızı varsayalım ve yakıt miktarı olarak da ödeme olarak 250 TL yakıt aldığını düşündüğümüz zaman aracınızın ortalama yakıt tüketiminin KM’de 50 kuruş olduğunu göreceksiniz. Bu şekilde sizlerde aldığınız yakıt tüketimi ile gittiğiniz KM’yi hesaplama aracından hesaplayarak aracınızın ne kadar yakıt tüketimi yaptığı konusunda net bilgiyi öğrenme şansını yakalamış olacaksınız.

Yorum Yap

Yorum Yap