İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Lastikleri
  3. Otomobillerde Yaz Ve Kış Lastiği Seçiminde Püf Noktalar Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Otomobillerde Yaz Ve Kış Lastiği Seçiminde Püf Noktalar Nelerdir?

Otomobillerde Yaz Ve Kış Lastiği Seçiminde Püf Noktalar Nelerdir?

Arabalarda Yaz Ve Kış Lastiği Seçimi

Konforlu bir sürüş ve yol tutuşu için hayati önem taşıyan parçalardan biri de lastiklerdir. Öncelikle nasıl ve hangi tip lastik kullanmamız gerektiğini anlamamız için araba lastiklerini tanımamız gerekmektedir.

Araba lastikleri 4 ana bölümden oluşur;

1-)Sırt Bölümü; Desenin yer aldığı yere basan kısım, buraya sırt veya taban adı verilir.

2-)Yanak Bölümü; lastikte en yumuşak olan ve konforu sağlayan bölüm olarak adlandırılır.

3-)Topuk Bölümü; lastiğin en sert ve jantın oturması için dizayn edilen bölümdür. Bazen buraya damak adı da verildiğini duyabiliriz.

4-)Omuz Bölümü; lastiğin sırt ve yanak bölümünün birleştiği yere verilen isimdir.

Lastiğin üzerinde birçok bilgi yer almaktadır. Bu bilgilerin bir kısmı amatör bir kısmı da profesyonel kullanıcılar için yer almaktadır. Bunları özetlemek gerekirse lastik üzerinden bulunan ebat bilgisinden başlayabiliriz. Bu bilginin hemen yanında lastiğin taşıma kapasitesini gösteren yük indeksi bulunur. Hemen yanında ise bu lastiğin yapabileceği en yüksek hızı gösteren hız indeksini görebiliriz. Ayrıca lastik üzerinde üretim tarihi, lastik üretiminde kullanılan malzemeler, en fazla taşıyabileceği yük bilgisi, ne kadar basınca dayanabileceği gibi bilgiler yer almaktadır.

Lastik sektöründe hatalı kullanılan terimler arasında Dubleks lastik tanımı gelir. Bu tanım İngilizcede Tubeless kelimesinden yani iç lastiksiz anlamına gelen kelimeden Türkçe ‘ye uyarlanmış halidir. İç lastiksiz lastiklerin, iç lastikli lastiklere kullanımına oranla daha güvenlidir. Bunun nedeni lastikte herhangi bir gelince meydana geldiğinde iç lastiksiz olan lastiğin havası iç diğerine oranla daha yavaş boşalmasıdır. Ki bu hayati anlamda bir emniyet tedbiridir. Ayrıca performansı da diğer lastiklere oranla daha verimlidir.

Bu bilgiler ışığında mevsimsel olarak lastik seçimi nasıl yapılmalıdır? Özetle eğer 7 derece altında sıcaklıkta olan bir iklimde yaşıyorsanız tüm lastiklerin kış lastiği olmasına özen göstermelisiniz. Eğer sıcaklığın 7 derecenin altına düşmeyen bir iklimde yaşıyorsanız mutlaka yaz lastikleri kullanmalısınız.

4 Mevsim lastikler ise kışları çok ağır şartlar da geçmeyen iklimlerde kullanmak tercih edilebilir fakat unutmamalıyız ki araba sürüş performansı 4 mevsim lastiklerde ağır kış şartlarında bekleneni vermeyecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Lastik alımı için kararınızı verdikten sonra İnternet’te araştırma yapmadan, yerel esnaflardan alım yapmayın. Lastikleri çok pahalıya satıyorlar. Ben lastik alışverişimi genelde internetten alıyorum. Uygun fiyatlara denk geliyor.