1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Özel Aracıma Reklam Alabilir miyim?

Özel Aracıma Reklam Alabilir miyim?

Özel Aracıma Reklam Alabilir miyim?

Özel Aracıma Reklam Alabilir miyim?

Büyükşehirleri düşündüğünüz zaman insanların zamanlarının büyük bir bölümünün de yollarda geçtiğini görmek mümkün.  Bu durum zamanın yanı sıra aynı zamanda insanın üzerinde de stres artıran bir durum. Peki, bizim bu trafikte geçen zamanı nasıl kazanca dönüştürmemiz gerekiyor. Ya da bu şekilde bir imkan var mı? Denildiğinde ilk akla gelen ise araç üzerine alınacak reklamlardır. Peki aracınızı üzerine reklam alarak kazanç sağlayabilir misiniz?

Ticari Araç Reklam İzin Belgesi

Bir kişi eğer ki özel aracına reklam alıyorsa ve de bundan para kazanıyorsa bu ticari bir işlem olarak görülür. Bunun içinde bu işi yapan kişinin öncelikli olarak ticari araç reklam izin belgesi almak zorundadır. Bu belgeyi eskiden Emniyet Genel Müdürlüğü veriyordu ancak 2011 yılından sonra yönetmelikle bu belge belediyelerden alınmak zorunda.

Bu belgenin bir de maliyeti vardır. Belgeyi alırken 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’na göre belediye meclisince belirlenen miktarda bir para ödemesi yapmanız gerekiyor. Bu bedellerde büyük şehirlerde küçük şehirlere göre çok daha yüksek olabiliyor.

İlan ve Reklam Vergisi

Ticari araç reklamları için vergi konusunda bakacak olursak. Belediyeden belediye ye uygulama farklılaşabiliyor. İlan ve reklam vergisi 2464 sayılı kanun gereğince Belediyeler tarafından tahsil edilir ancak bu vergi tarifesi 2013 yılının 5. ayından itibaren Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir. Günümüzde etkin şekilde olan tarifeler ise 2013 yılının tarifesidir. Ticari araç reklam  izin belgesinin yanında belediyeye bir de İlan ve Reklam Vergisi ödenmesi gerekir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Özel aracıma reklam alabilir miyim diye merak ediyordum o kadar dolaşıyoruz yakıt masrafları zaten el yakıyor bir kısmını kurtarabilsek iyidir bbir sonraki yazınızda nerelerden reklam alabileceğimizi de yazabilir misiniz? teşekkürler