1. Ana Sayfa
  2. 2017 Model Otomobiller
  3. Passat B8 1.6 TDi İncelemesi Fiyatı Ve Yakıt Analizi
Trendlerdeki Yazı

Passat B8 1.6 TDi İncelemesi Fiyatı Ve Yakıt Analizi

Passat B8 1.6 TDi İncelemesi Fiyatı Ve Yakıt Analizi

Passat B8 1.6 TDi İncelemesi Ve Önemli Ayrıntıları

Ülkemizin En Çok Satan Modeli Passat’ı En çok satan motor seçeneğiyle ele aldık, test ettik. Bize hissettirdiklerini artı ve eksilerini not aldık ve şimdi sizlere yazılı bir biçimde aktarıyoruz.

Tasarım

Ülkenin en çok satan modelinin haliyle tasarımı da çoğu kişinin hoşuna gidiyor. Volkswagen grubu passat modelinde füturistik tasarımlar tercih etmeyip sade ve efendi tavır sergileyen B8 kasakodlu passatı tasarlayıp piyasaya sundular. Ülkemizde de çok satan bu model halkın beğenilerini aldı ve D segmenti piyasasını domine etti diyebiliriz. Kişiden kişiye değişen tasarım zevkleri passatta pek işe yaramıyor gibi çünkü ön farların agresif tasarımı, kaputun uzunluğu, arka gövdenin efendiliği bu kadar sevilmeseydi passatta bu kadar satmazdı. Bence B8 kasa passatta hem tasarım hemde satış açısından en başarılı passat diyebilirim.

Malzeme Kalitesi

Passatın koltuğuna oturduğunuzdan itibaren kalite algısı hayli yukar da oluyor zaten. Çünkü kapı üstleri, ön konsol hatta neredeyse dokunabileceğiniz her yerde kalitesiz malzeme parlaklığı yok nereye dokunsanız yumuşacık ve kaliteli. Özellikle ön konsolda olan opsiyonel olarak seçebildiğiniz fırçalanmış alüminyum görünümlü malzeme ya da ahşap malzeme otomobilin kalitesine kalite katıyor.

Yakıt

Özellikle bu motorla ele almamızın sebebi ise ülkemizde en çok satan motor seçeneği olması. Bende passat alacak olsam bu motorla alırdım çünkü 1.6 TDI motor passatı gayet güzel yürütürken diğer motor seçeneklerine göre yakıtta ekonomi yapmanıza da hayli katkı sağlıyor. Fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 4 litre dese de biz bu değeri birde kendimiz ölçtük ve 100 km’de 6 litre gibi bir karma tüketim elde ettik. Bu ağırlıkta bir arabaya göre gayet makul bir yakıt tüketimi olduğunu düşünüyorum. Eğer passat alacaksanız ve yakıt hakkında kafanızda soru işaretleri varsa onayını size ben verebilirim.

Konfor

Passat denilince konfordan çok bahsetmeye gerek olmasa da kısa bir şekilde özetliyip bir kaç örnekle konfor konusunu geçeyim. Passat’ı test ederken zaman zaman konfor konusunda da sizi bilgilendirmek için bazı büyük, küçük çukurlara girdik ve bizi hiç üzmedi. Konfor seviyesi bir passattan bekleyeceğiniz düzeyde gayet yeterli hatta küçük makamlarda makam aracı olarak kullanılmasının sebebininde bu olduğunu düşünüyorum.

Performans

Sadece bu motorun performansından bahsedecek olursak, rakiplerinin aynı fiyat çitaların’ da gezen motor seçeneklerine göre daha düşük beygir gücüne sahip olsa da volkswagen, passat modelinde gücü yere iyi aktarmış olmalı ki aynı fiyat çerçevesinde dolaşan rakiplere göre çok daha seri bir passatla karşılaştık. Ancak 1.6 TDI motor bana yetmez derseniz 2.0 TDI 150 HP, 2.0 TDI 190 HP ve 2.0 TDI 240 HP lik dizel motorlar da mevcut. Dizel sevmiyorsanız da 1.6 TDI’a yakın performans verileri olan 1.4 TSi 125 HP’lik motoru tercih edebilirsiniz.

Aldıktan Sonra Satabilir miyim?

Ülkede en son sorulacak soru bu olması gerek. Lafı uzatmaya gerek yok 15 takla atmış olsanız bile passatınızı her türlü satabilirsiniz. İkinci el piyasası çok canlı birikmiş para olarak bile alıp evinizin önüne çekebilirsiniz muhtemelen çünkü pazara çıkardıktan sonra 2 saat içinde satacaksınız

Yorum Yap

Yorum Yap