1. Ana Sayfa
  2. 2018 Model Otomobiller
  3. PSA Grubu Kuzey Amerika Pazarına Geri Dönüyor

PSA Grubu Kuzey Amerika Pazarına Geri Dönüyor

PSA Grubu Kuzey Amerika Pazarına Geri Dönüyor

44 yıl sonra piyasaya geri dönüyor

PSA Grubu, 44 yıl aradan sonra Kuzey Amerika pazarına geri dönüyor. Avrupa’nın ikinci büyük üreticisi olarak görülen PSA, 2026 yılına kadar ABD’de otombil satmayı düşünüyor. Peugeot, Citroen, DS, Opel ve Vaulhax markalarını bünyesinde toplayan PSA, ilk etapta DS ile Amerika’ya giriş yapacak. PSA’nın lüks markası DS şimdilik sadece Avrupa ve Çin pazarında satılıyor. Ancak, PSA DS’yi daha çok kitleye ulaştırmayı hedefliyor. Citroen 1974, Peugeot 1991 yılında Amerika pazarından çekilmişti.

Psa CEO’sundan açıklama

Carlos Tavares, CEO olduğu 2014 yılından beri birkaç kez Amerika pazarını hedeflediğini söylemişti. Bu konudaki son açıklamayı da Detroit Otomobil Fuarı’nda düzenlenen konferansta yaptı. PSA’nın Amerika’da bayisi ve fabrikası olmadığını, bu yüzden geri dönüşün kolay olmadığını söyledi. PSA’nın mevcut fabrikalarından gelecek olan araçların lojistik maliyetlerinin yüksek olacağını söyleyen Tavares, Fransız otomobillerinin piyasadaki rekabet gücünü olumsuz etkileyeceğini aktardı.

Merkez Olarak Atlanta’yı Seçti

PSA Grubu hedefi olan Amerika pazarı için şimdiden hazırlıklarına başladı. İlk olarak Kuzey Amerika’da olacak fabrikanın yerini Atlanta olarak belirledi. Yaklaşık bir senedir ABD’de yer arayan PSA, yeni merkezine Mart ayında taşınacak. Merkez olarak Atlanta’yı seçen PSA, Mercedes-Benz ve Porsche’nin çalışma ofislerine de komşuluk edecek.

DS’nin temsilcisi değişiyor

Türkiye’de de yakın bir zamanda DS markasıyla alakalı bir değişiklik olacak. 5 Mart 2018 itibariyle DS markasının ithalat ve dağıtım hizmetlerinin sorumluluğunu Peugeot Otomotiv Pazarlama devralacak. DS, daha önce Citroen’in Türkiye Distribütörü olan Bayraktar Otomotiv tarafından temsil ediliyordu.

2014 yılında baştan yaratıldı

Fransız Citroen tarafından geliştirilen DS, 1955’de yola çıkmıştı. Üretimine 1975 yılında son verilen DS, 20 yılda 1.5 milyon adet üretilmişti. DS, 2014 yılında bir model olarak değil ayrı bir marka halinde piyasaya tekrardan sunuldu.

Yorum Yap

Yorum Yap