1. Ana Sayfa
 2. Teknik Bilgi
 3. Rampada Araba Kaldırma Ve Püf Noktaları

Rampada Araba Kaldırma Ve Püf Noktaları

Rampada Araba Kaldırma Ve Püf Noktaları

Rampada yokuş çıkmak özellikle yeni araç kullanmayı öğrenen kişiler için ciddi bir sorun demektir. Araç kullanmayı öğrenenler ve rampada araç kaldırmayı daha önce deneyenler kesinlikle bunun ne demek olduğunu bilirler. Rampada aracı durdurmak ve tekrardan sorunsuz şekilde kaldırmak o dönem için çok kolay bir iş değildir.

Yokuşta Kaçıncı Vitesle Çıkılır?

Yokuşta nasıl araç çıkmalı ve kaçıncı viteste olmalı gibi sorular en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Aracın çekiş gücü ile doğru orantılıdır. Aracınız ile seyir halindeyseniz kesinlikle birinci viteste ağır bir şekilde yokuşu çıkmalısınız.

Yokuşta çoğu zaman vites ufaltması yapılır. Arabanızın çekiş gücü iyiyse rampada vites değiştirmenize gerek yoktur. Ancak rampa aşırı dik ve aracınızın çekiş gücü iyi değilse vites küçültmek akıllıca olacaktır. Yokuş mantığını daha iyi anlamanız için kısa bir örnek verelim. Dik uzun bir yokuşu insan koşarak çıkarken ne kadar yorulursa araçlarda o derece yorulur. Dik yokuşu koşarak çıkarken depar atmak yerine daha yavaş ama emin adımlarla gitmek gerekir. Bu da araç ile seyir halindeyken vites yükseltmemek gerektiğimizin kanıtıdır.

El Freni ile Yokuşta Araç Kaldırmak

 1. Arabanızı vites boşta ve el freni çekili halde çalıştırın.
 2. Debriyaja sonuna kadar basın, vitesi 1’e alın.
 3. Ayağınızı debriyajdan yavaşça çekip gaza basın.
 4. Yine motorun sesi değişecek, direksiyonda titreme olacak ve araba ileriye doğru atılacak. Bu noktada el frenini yavaşça bırakmanız gerekiyor.
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (8)

 1. Paylaşimlarinizi takip ediyorum, otomobil blogu olarak en iyisi diyebilirim..

 2. Merhabalar,

  Genellikle karşılaştığımız sorunlardan birisi de rampada araba kaldırmak.. Ne kadar zor görünse de tekrarlar ile bu işin üstesinden de gelinebiliyor. . Yeni başlayan arkadaşlar için faydalı bir makale olacağını düşünüyorum. Ellerinize sağlık.

 3. 1 sene önce

  el freni yerine, sol ayak debriyaj da sağ ayak frende bekleyip hızlıca sağ ayağı gaza alıp yavaş yavaş gazlayıp aynı anda debriyajı da yavaşça bırakarak yapmak daha iyi olur diye düşünüyorum, düz yolda biraz pratik yaptıktan sonra ayaklarınız daha seri olabilir

 4. yeni araba kullanmaya başlayanlar için güzel bir eğitim niteliğinde bir bilgilendirme olmuş tebrikler.

 5. 2018 Otomatik vites kullanacağım da daha önce hep manuel kullandığım için detayları bilemiyorum rica etsem bununla ilgili de bir makale yazabilir misiniz.. Ayrıca sitenizi çok beğeniyoruz. Saygılar.

 6. 1 sene önce

  Gecen hafta aldigim 4×4 jeepim icin burda yazilanlari yaptim gercekten ise yaradi.

 7. 11 ay önce

  Etkileyici makale. Ben kuşkusuz bu siteyi beğendim. Minnettarım!