1. Ana Sayfa
  2. 2018 Model Otomobiller
  3. Renault Clio 1.5 DCi Icon İncelemesi
Trendlerdeki Yazı

Renault Clio 1.5 DCi Icon İncelemesi

Renault Clio 1.5 DCi Icon İncelemesi

Tasarım

Renault yeni kasa ile sürücülerin beğenisine sunuluyor. Ön bölümü hatchback Clio ile aynı özellikleri göstermektedir. Otomobil büyük farları ve sıra dışı tasarımıyla yine göz dolduruyor. Farlardan logoya kadar uzanan LED tipi gündüz farlarını gizliyor. Bu farlar önde giden aracın dikiz aynasından oldukça dikkat çekici olarak görünüyor. Metalik tavan rayları nedeniyle diğer hatchback modellerden ayrılıyor.

Arka kapı kolu diğer modellerde olduğu gibi yine cam hizasında gizlenmiş ve böylece yan tasarımın akıcı hatları korunmuş. Arka bölümde değişik tasarımıyla hatchback modellerden ayrılmaktadır. Özellikle bagaj kapağı tamponun ortasına kadar indirilerek kolay yükleme yapılmasını sağlamıştır. Stop grubu büyük tasarlanmış ve arka çamurluklar fazlasıyla taşan bir görünüm kazanmıştır.

İç mekân

Bu otomobilin iç mekânı hatchback Clio ile aynıdır. Malzeme kalitesi ise B segmenti için fazlasıyla yeterli olmaktadır. Kişiselleştirilebilen kokpiti sayesinde çok şık görüntüler elde edilebilen farklı kombinasyonlar elde etmek mümkün durumda. Özellikle bu değişikliklerin direksiyon kaplamasına ve vites kolunun çevresine de etki ediyor olmasını sürücüler oldukça beğeniyor. Bu aracın göstergeleri oldukça şık duruyor. Ortada dijital hız göstergesi sağ ve sol kısmında ise yakıt göstergesi bulunmaktadır.

Hız sabitleyici ve sınırlayıcı tuşu ise bu otomobilde el freninin yanına monte edilmiş durumdadır. Bu tuşun hemen yanında ise ‘CEO’ tuşu bulunmaktadır. Bu tuş size en ekonomik sürüş keyfini yaşatmayı sağlamaktadır. Aracın boyundaki uzama aracın iç mekânının genişlemesini sağlamamış. Arka tarafta sunulan ayak mesafesi oldukça iyi fakat diğer hatchback modellere nazaran biraz dar. Artan uzunluk bagajı diğer hatchbacklere nazaran daha büyüktür. Diğer modellerde 143 litre daha fazla hacim kapasitesi sunmaktadır. Geniş aileler için bu kasa hacmi gerçekten çok iyidir. Diğer aralarda bulamayacağınız bir hacim sunmuştur Clio.

Konfor Ve Yol Tutuşu

Bu aracın süspansiyonu orta sertliktedir. Bu nedenle kısa darbeler dışında yeterli bir konfor sunamamaktadır. Ancak çok bozuk zeminlerde oluşan titreşimler iç mekâna yansımaktadır. Bu aracın yol tutuşu ise sorunsuzdur. Segment birincisi olmasa bile bu araç yere iyi tutunuyor ve sürücüsüne güven vermektedir. ESP sisteminin bu araçta da bulunması otomobilin güvenlik düzeyini arttırarak sürücülerin beğenisini toplamayı başarıyor.

Direk bir şekilde internet iletişimi sunan R-link sistemi içine kullanıcı aplikasyon mağazasından uygulama indirip kurabilmektedir. Renault Clio rüzgâr sesini içeriye yansıtmaktadır. Bu sesin ise yan aynaların büyüklüğünden kaynaklandığı belirlenmiştir.

Güvenlik

Bu araç modeli herhangi bir güvenlik testine girmemiştir fakat aynı model olan diğer Clio modeli girdiği güvenlik testlerinden 5 yıldızlı bir performans ile ayrılmıştır. Clio önden çarpışma sonucunda oluşabilecek sorunları olabildiğince halletti ve önden çarpışma esnasında size oldukça yüksek bir güvenlik sağlıyor. Bu araç diğer araçlara göre gerçekten güvenliğinizi daha çok düşünmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Dış görünümü performansı özellikleri, konforu Süper tavsiye ederim çünkü Renault Türkiye’de satılan kendini kanıtlamış bir marka.

  2. 10 ay önce

    Ablamda bundan 6 ay öncesinde almıştı. Araç konforluk bakımında güzel benım açımdan aslında tek sıkıntısı aracın cok hafıf olması bu da kalkıslarda aracın kendını saga sola atmasına sebeb oluyor. Uzun yolda açıkcası kullanılabılecek bır arac oldugunu dusunmuyorum. Tum bunlar dısında bence cok kalıtelı bır araç yapmıslar yakıt bakımındanda cok ideal. Kendi düşüncelerimi paylaşmak istemiştim sadece 😀 Bu arada paylaşım için teşekkürler

  3. renault’un yaptığı en güzel arabalardan birisi. dış görünüş ve özellik olarak çok başarılı üstelik uzun yolda konforuna diyecek yok çok temiz bir araç olmuş.