1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Sıfır Araçlarda İlk Muayene Zaman Yapılmalı?

Sıfır Araçlarda İlk Muayene Zaman Yapılmalı?

Sıfır Araçlarda İlk Muayene Zaman Yapılmalı?

Ülkemizde kara yolunu kullanan tüm araçların teknik olarak genel kontrolü ile yapılan test sonucunda trafiğe çıkabilir veya çıkamaz gibi belgeler düzenlenmektedir. Bu kontrollerin yapılması trafik ve yolcu güvenliği için gereklidir. Bütün eksikliklerin tespit edilmesi ve bu eksikliklerin giderilmesi işlemlerine araç muayenesi deniliyor.

Ülkemiz de kara yolunu kullanan motorlu ve motorsuz araçlar ile ilgili hükümler 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanunu ile düzenlenmiştir. Bu kanunun 34.Maddesinde araçların muayenesi ile ilgili hükümleri içermekte olup, maddenin içeriği ise; kısaca araçların muayene süresini geçirmemektir.

Peki, Araçların Muayeneleri Kaç Yılda Bir Yapılması Gerekir?

   Bu konuyu ise Kara yolları Trafik Kanunun ilgili yönetmeliği ile düzenlenmiştir. Yönetmeliğin 14. Maddesi araçların muayeneleri ile ilgili hükümleri düzenlemektedir. İlgili maddenin ilk bendinde ‘sıfır otomobiller ve bunların eklentileri (römorkları) alındığı tarih itibari ile muayene süresi başlar ve ilk muayene üç yaşını doldurunca, devamındaki muayene işlemlerinin ise iki yılda bir yapılması gereklidir’ der.

         Motorlu tarım aletleri yani traktörler de aynı sınıfta değerlendirilmektedir. Kamyon, kamyonet, çekici gibi ticari hizmet veren araçlar ise her yıl muayene yapılma zorunluluğu bulunmaktadır. Ayrıca hafif ticari kamyonet olan araçların bazıları ruhsat bilgilerinde hususi otomobil yazmakta, bazılarında ise hafif ticari kamyonet yazmaktadır. Bu durumda ise araç ruhsatında otomobil yazanlar otomobil olarak, kamyonet yazanlar ise kamyonet olarak değerlendirilip ona göre muayene işlemini yaptırmalıdır. Araç sahiplerinin en fazla karıştırdıkları sorunlardan biri budur. Hafif ticari ve otomobillerin muayene harç ücretlerinde bir farklılık bulunmamaktadır.

Sıfır Araçlar Da İlk Muayene Ne Zaman Yapılmalı?

Kara yolları trafik yönetmeliğinin 14/a maddesinde belirtildiği gibi sıfır araç (otomobil ve bunların her türlü römorkları) ilk üç yaş sonunda devamında ise iki yılda bir yapılmalıdır. Ancak; Burada araç sahiplerinin kaçırdığı en önemli nokta bayiden aracı teslim aldığı tarihten itibaren sonraki 3 yıl muayene yapılmaz sanılmasıdır. Bu tamamen yanlış bilinmektedir. Çünkü aracın bayiden çıkış tarihi değil, fabrikadan çıkışta düzenlenen onay belgesindeki çıkış tarihi geçerlidir.

Araç Muayenesi İşlemlerini Nasıl Ve Nerede Yapılmalıdır?

 Ülkemizde araç muayenesi ile yetkili tek kuruluş olan TÜVTÜRK muayene istasyonlarında yapılmaktadır. Telefon ve internet yolu ile randevu alınarak pazartesi ile cumartesi arasındaki günlerde sabah 08.00 ile akşam 08.00 saatleri arasında muayene işlemi yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Takip Mesafesi Nasıl Korunur? Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde 88-89 Yöntemi, Takip mesafesi ve Takip mesafesi koruma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap