1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Start Stop Aküsü Nedir? Farklılıkları Nedir? Fiyatları Nasıldır?
Trendlerdeki Yazı

Start Stop Aküsü Nedir? Farklılıkları Nedir? Fiyatları Nasıldır?

Start Stop Aküsü Nedir? Farklılıkları Nedir? Fiyatları Nasıldır?

Start Stop Akü İle Normal Akü Arasındaki Farklılıklar

Yeni üretilen birçok araçta artık standart hale gelmiş olan ve bu aküler ile birlikte sunulmaya başlanılan start stop aküsü en yalın deyimiyle trafikte araç motorunun fazla veya gereksiz yere çalışmasının engellemesidir. Bu sürede araba motorun araç boşta beklendiği zaman içinde çalıştığı süreyi minimuma indirerek yakıt tasarrufu ve salınan emisyon azalması sağlanır. İsterseniz bu özelliği araç için bindikten sonra pasif konuma getirebilir normal araçlar gibi trafik ışıklarında ve normal duraklama yerlerinde çalışır halde bekleyebilirsiniz.

Normal aküden farkları nelerdir?

Eski tip araçlarda bulunan halen üretilmekte olan standart aküler ile start-stop aküler arasında geliştirilmiş farklılıklar mevcut olup, birçok yeni özellik eklenmiştir. Ancak normal aküye göre kullanım ömrü daha azdır. Çünkü start stop akülerde sürekli dur kalk süresi içinde motor durmuş halde yeniden çalışmasından dolayı daha kısa sürüyor buda ortalama 1 1.5 yıl olarak bilinir. Normal akülerde kullanım süresi 2 yıldır. Tabi kullanıcıdan kullanıcıya göre bu süre uzar ya da kısalabilir.

Start Stop Akü Farklılıkları

 Fiyatları Nelerdir?

Kullanılan normal akülere göre daha pahalıdır. Start stop aküler kullanımına göre ömrü kısa sürmesine rağmen şuan ki teknolojiye bakılırsa piyasadaki değeri normal fiyatlarda değil. Hem ömrü kısa olup hem fazla para vermek biraz can sıkıcı olabilir. Ortalama fiyatlardan bahsedecek olursak markasına göre değişiklik göstermekle birlikte start stop akü fiyatları 650-750 arası değişmekte. Ancak serviste takılan aküler daha pahalıya gelebilir. Dışarıda hizmet veren tamirciler de takıldığı zaman eski akünüzü alıp yenisi ile uygun fiyatlara değiştirme imkanı buluyorsunuz.

 Kullanım Açısından Olumsuzlukları Nelerdir?

Normal aküler ile start-stop aküler arasında kullanım farklılıkları mevut olup, özellikle start-stop aküler otomatik araç sahipleri için biraz sorun yaratmakta. Bu aküler normal akülere göre kısım kısım değil aniden boşalmaktadır. Ayrıca şu anki yeni arabalarda akü durumunu gösteriyor olsa bile buna pekte güvenilmeyeceği aşikar. Akü bittiği zaman araç hiç bir şekilde hareket edemeyeceğinden dolayı elektronik aksamlara zarar vermektedir. Bu durumlarda da belli zaman aralıklarında akü kontrolü yaptırmakta fayda var. Aracınızda sürekli start stop düğmesi açık kalmasından dolayı marş motoru sorunlar yaratabilir. Aracın kullanım açısından diğer parçalarının da ömrünü kısaltmış olur.

Yorum Yap

Yorum Yap