1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Start – Stop Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Start – Stop Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Start – Stop Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Gelişimi ve değişimi tüm hızıyla ilerleyen otomotiv sektörünün, vazgeçilmez en büyük yeniliklerinden biri Start – Stop teknolojisi olmuştur. Ticari saha içerisinde genelde opsiyonel bir seçenek olarak sunulan start – stop sistemi, orta segmentli araçlar üzerinde görülmeye başlanıp, üst kademedeki araçlara doğru yükselmektedir. Ancak, bu çağın yeniliği olarak görülen Start – Stop teknolojisinin tanımı nedir, nasıl çalışır hususunda akıllarda soru işaretleri bulunmaktadır.

Start – Stop Sistemi Nedir?

Start – Stop sistemi üzerine kısa bir tanımlama yapılacak olursa, trafik halindeyken araçların bekleme süreci içerisinde motorun çalışmayı durdurması ve tekrar hareket haline geçildiğinde motorun elektrik akışları vesilesiyle motor tekrar çalışmaya başlaması olarak açıklanabilir. Bu sayede gereksiz enerji kullanımının önüne geçilmiş olur.

Araç Tiplerine Göre Start – Stop Sistemi

Şanzımanı otomatik olan araçların fren pedalına yapılan baskı kaldırıldığı an araç kalkmaya hazır konuma gelir ve motor çalışmaya başlar. Manuel vitesli araçlarda ise yine ayak frenden çekilip debriyaja ufak bir dokunuş sonucunda aracın motoru çalışmaya hazır hale gelir ve araç hareket eder. Direksiyon simidinin de yarım turdan fazla döndürülmesi sonucunda stop halde olan araç motoru tekrar çalışır konuma ulaşır.

Hangi Durumlarda Start – Stop Sistemi Çalışmaz?

Motor kaputu veya sürücü kapısı açık konumda olması, emniyet kemerinin takılı durumda bulunmaması, akü enerjisi alt sınırdan düşük ve elektrik yükü üst sınırın üzerinde olması, motor sıcaklığının yeterli dereceye ulaşmaması gibi durumlarda start – stop sisteminin çalışmadığı bilinen özellikler arasındadır.

Start – Stop Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Trafik esnasında motorun gereksiz çalışmalarının önüne geçerek ekonomik enerji kullanımı sağlayan start – stop sisteminin sayılabilecek en büyük avantajlarının başında kuşkusuz yakıt tasarrufu gelmektedir. Matematiksel olarak ortalama bir hesap yapıldığında, bir yıl içerisinde start – stop sistemi sayesinde neredeyse bir depoya yakın yakıt tasarrufu kazanımı söz konusudur. Bu noktada akıllara marş motoruyla alakalı sorular gelebilir; ancak marş motoru zaten start – stop sistemiyle birlikte geliştirilerek bütünleşmiş bir mekanizma halinde olduğundan, start – stop sisteminin marş motoruna zarar verebileceği gibi sorunlar söz konusu olmayacaktır.

Ek Bilgiler;

Son birkaç yılda yeni bir araba satın aldıysanız, otomobil üreticisinin yakıt tasarrufu sağlamak için yeni bir start-stop sistemi tanıdığını zaten biliyor olabilirsiniz. Start-stop sisteminin arkasındaki fikir çok basittir, eğer kırmızı ışıkta ya da tren yolunda kalırsanız, motora ihtiyacınız olmaz, motor çalışmıyorsa yakıt tüketmediğiniz anlamına gelir.

Teknik Olarak Nasıl Çalışır?

Adından da anlaşılacağı gibi, aracı durdurduğunuzda, otomatik start-stop fonksiyonu, rölantide çalışmak yerine motoru durdurur ve daha sonra hareket etmek istediğinizde motoru hızla yeniden başlatır. Çok fazla durup durduran bir araç kullanıyorsanız, bu özellik emisyonlarınızı azaltacaktır ve boşta olduğunuzda uzun saatler çalışmayacağınız için yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Özellikle, elektrikli marş motoru, günde birkaç kez ateşlenmek üzere tasarlanmıştır ve aynı motor her defasında araç tamamen durdurulduğunda tekrar tekrar çalıştırılmalıdır.

Açıkça, 50.000 start-stop döngüsü için tasarlanan bir elektrikli marş motoru 500.000’den fazla çalıştırma döngüsünü kaldıramaz, bu yüzden araba üreticileri bu gücü idare etmek için yeni ve özel start-stop sistemleri kullanmalıdır. Ayrıca, motoru durdurup yeniden başlatmak genellikle dahili motor bileşenlerini zorlar. Motorların çoğu başlangıçta yıpranırlar, bu nedenle mühendisler kendilerini daha iyi yağlayabilir ve ortak bir motor yatağında kayan yatakları kullanabilirler. Daha iyi yağlama, motor çalıştırıldıktan sonra motorun basınçlı yağ açısından daha iyi korunacağı anlamına gelir. Ayrıca son yıllarda hızla gelişen motor yağı teknolojisi, aşınmayı önler ve iyi bir koruyucu tabaka oluşturur.

Start-Stop Sistemi Nasıl Çalışır?

Araç dururken motoru kapatan ve modern araçların çoğunda yakıt tüketimini ve emisyonu azaltmak için kullanılan bir sistemdir. Kavrama debriyaja girdiğinde veya freni serbest bıraktığında veya yeniden hareket etmeye hazır olduğunda motor yeniden çalıştırılır. Sistem, aracın durduğunu veya aracın rölantide çalışıp çalışmadığını belirlemek için bir bilgisayar sistemi kullanır, bu noktada yakıt dağıtımı durdurulur ve motor kapatılır. Otomobil konsepti hareket ettirmeye veya tetiklemeye başladığında, motor otomatik olarak başlar ve tekrar yakıt dağıtımına başlar. İşlem otomatik olarak devam eder, ancak sürücü, araçtaki start / stop düğmesine basarak sistemi etkinleştirip devre dışı bırakmayı seçebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap