1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Sürüş Sırasında Arabanın Arıza Yapması Ve Çözümleri
Trendlerdeki Yazı

Sürüş Sırasında Arabanın Arıza Yapması Ve Çözümleri

Sürüş Sırasında Arabanın Arıza Yapması Ve Çözümleri

Araba kullanmak ayrı bir tutku haline gelmiş olsa da günümüzde bu araçlara ayrılan zaman harcanan ve paralar bir yana kullanılan arabanın yolda araç sürüş halindeyken yaşanmış ya da yaşanacak arızalar sebebiyle oluşabilecek sorunlar hayati tehlikeyi de beraberinde getirir. Bu durumlar genelde araç sahipleri pek göz önünde bulundurmuyor. Sebebi de kendimizce kullandığımız bazı deyimler var;Bu zamana kadar başıma hiç gelmedi, bir şey olmaz, aracımın bakımını hep düzenli yaparım, gibi ifadeler her zaman hayatımızda sohbet arasında hep yerini almıştır. Ancak yaşanacak arızalar karşısında yukarıda ki sıraladığım ifadeler çözüm üretmiyor.

Marş Basmama – Ateşleme Sorunu

Genel olarak en sık karşılaşılan araba arızalarının başında marş basmama sorunu geliyor. Bu sorunun kökeninde birçok neden olabilir. Araç göstergesinde görünen arıza lambasında ki işaretlerin ne anlama geldiğinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir.

Ateşleme Bobini

Akünün Bitmesi

Aracın farlarının açık kalması, radyonun, araç kontağının açık kalması be buna bağlı olarak aracın elektrik kaynağı aküyü bitirmeye neden olur. Uzun süre kullanılmayan araçlar da bu durumdan nasibini almaktadır. Elektro mekanik arabalar da akü daha hızlı tüketilmekte. Özellikle otomatik vites araçlarda araç marşa bile basmanıza izin vermez, el freni otomatik olarak kilitleme konumuna geçmektedir.

Arabanın Stop Etmesi

Aracın Stop Etmesi

Bu sorunu birkaç farklı şekilde ele alabiliriz. LPG’li araçlarda, dizel araçlarda ve benzinli araçlarda bu sorunun kaynakları farklılık gösterebilir. Genel olarak nedeni yakıt bitmesi ya da LPG’den dolayı tıkanma sorunu olarak nitelendirebilir. Kış aylarında motorun çalıştırdıktan sonra birkaç dakika mutlaka araç durur haldeyken çalışıyor olması motorun kendini ısıtması gerekmektedir. Bununla birlikte aracınızda sürüş halindeyken oluşabilecek arazılar daha fazladır.

Her arıza ikaz lambasının bir anlamı olduğu gibi kaynağının da nereden geldiğini ifade eder. Bu yüzden aracınız ile birlikte verilen kitapçık bu durumlarda çok önem arz etmektedir. Karşınıza çıkan arızada ne gibi tedbirler alınması gerektiğini açıkça ifade ile anlatılmaktadır. Eğer aracınız çalışır durumda olsa bile ekranda yanan arıza lambası sönmüş olsa bile hiçbir müdahale edilmeden en kısa sürede bir servise çektirilmeli ya da gidip detaylı şekilde kontrol ettirilmelidir.

Yorum Yap

Yorum Yap