1. Ana Sayfa
  2. Otomobil İnceleme
  3. Suzuki Splash 1.2 GLS AT İncelemesi
Trendlerdeki Yazı

Suzuki Splash 1.2 GLS AT İncelemesi

Suzuki Splash 1.2 GLS AT İncelemesi

KÜÇÜK MOTORU BÜYÜK İŞLER BAŞARIYOR

Merhaba. Bugün sizler için incelediğim Japon arabası Suzuki Splash 1.2 GLS AT’i enine boyuna konuşacağız. Aklınızda bu araba ile ilgili hiçbir soru bırakmamaya çalışacağım. En kaliteli otomatik vitesli arabaları üreten Japonlar’dan küçük araba sevenler için oldukça güzel bir model Suzuki Splash 1.2 GLS AT. Bu modelini ele alacak olursak araç benzinli ve otomatik 4 vitesli. Tam otomatik bir araba. 1242 CC’lik yani 1.2 lik motoru ile 94 beygir güç üretebiliyor ve bence oldukça iyi bir performans motorun büyüklüğüne göre. Günümüzde nice 1.6 veya 1.5 motor araba modelleri 70 beygiri geçemeyecek durumda. O yüzden bu açıdan biraz avantajlı Suzuki Splash 1.2 GLS AT. Aracın maksimum çıkabileceği tork ise 118 Nm. Yokuşlarda biraz sorun yaşayabilirsiniz fakat çokta önemli bir sorun çıkarmaz. Zorlarsanız 180 km hıza kadar çıkabilirsiniz.

YAKIT TÜKETİMİ SİZE ÇOK GELEBİLİR FAKAT…

Küçük motoruna rağmen oldukça seri bir araba olan Splash kalkışlarda ki atak performansıyla dikkat çekiyor ve çok sessiz bir motoru var. Yollarda süzülüp gider ve sürüşü gayet keyifli. Otomatik vitesin uzmanı japonlar bu arabada da bu yeteneğini konuşturmuş. Oldukça rahat vites geçişleri var. Yakıt tüketimine gelecek olursak benzinli Splash küçük motoruna rağmen şehir içinde 6.9 litre yakıt tüketirken şehir dışında ise 5 litre yakıt tüketiyor. Tabi bunlar ortalama rakamlar. Daha az yaktı diyende var daha çok yaktı diyende. Bu performansa bu güce göre biraz çok yakmıyor mu diye sorduğunuzu duyar gibi oldum.

Evet 1.2 motora göre çok yakıyor bu doğru fakat araç hem benzinli hem tam otomatik. Piyasada ki hem benzinli hem tam otomatik araçlara baktığımızda en az yakan aracın 7-8 litre civarlarında olduğunu sizde göreceksiniz. Bu yüzden bu rakamlar normal gibi gözüküyor ki arabayı devirli kullandığınız zaman fabrika değerlerinin altına düşeceğinize eminim. Aracın 178 litrelik bagaj hacmi belkide en kötü yanı diyebilirim. Gerçekten çok küçük ve istediğiniz şeyleri kolay kolay sığdıracağınızı sanmıyorum. Bagaj hacmi sizin için önemli bir kriterse bu araba sizin için sınıfta kalmış gibi görünüyor. Yıllık vergisi ise 537 TL..

PARÇA BULMA SORUNU VAR

Aracın markası Suzuki malum parça sorunu olabileceği sizinde aklınıza gelmiştir. Ki zaten öyle bir sorunu da var. Olası bir kaza yapmanız durumunda lazım olan parçaları yaklaşık 1 ay gibi bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz. Yetkili servis ücretleri şaşılacak derecede uygun fiyatlarda. Bu büyük bir avantaj Suzuki Splash 1.2 GLS AT için. Araba dışarıdan küçük görülebilir ki cidden küçük bir araba fakat içine binince göründüğü kadar küçük olmadığınızı sizde göreceksiniz.

Tavan yüksekliği harika. 1.85 , 1.90 boyunda birisi rahatça sığabilir içine. İç donanımına bakalım isterseniz. Hava yastıkları bakımından avantajlı bir araba fakat bunun dışında neredeyse önemli sayılabilecek özellik yok diyebilirim. ABS, EBD ve Otomatik kararan iç dikiz aynası. Evet sadece bunlar var malesef. İsterseniz biraz daha ücret ödeyip dolu paketini alabilirsiniz tabi. Bu saydıklarım boş paketinde olanlar.Ön görüşü oldukça rahat. Aracın bir başka kötü tarafı da yol sesini içeriye çok fazla derecede alıyor. Bu ilk başlarda sorun olmayabilir sizin için fakat ileri ki zamanlarda sizi olumsuz etkileyebilir. Müzik sisteminin baya kalitesiz olduğunu da belirteyim.

FİYATLAR İÇ AÇICI DEĞİL

Bu aracın şuan piyasada 2014 modeli yok. Üretilmiyor mu Türkiye’ye mi gelmiyor bilemiyorum ama şuan 2014 model Suzuki Splash 1.2 GLS AT satılmıyor. Piyasada ki tüm Suzuki Splash 1.2 GLS AT’lerin hepsi 2013 model. Gelelim aracın fiyatına. Şuan ki sıfır km fabrika satış fiyatı 38.890 TL. Hem kendisi hem motoru küçük az da yakmıyor e bu fiyat ne demeniz çok normal. Bende katılırım bu dediğinize fakat aracın fiyatı bu. Temiz ikinci el piyasası ise 30.000 TL’lere kadar düşmüş durumda. Suzuki Splash 1.2 GLS AT hakkında bilmeniz gerekenleri aktardığımı sanıyorum.

Yorum Yap

Yorum Yap