1. Ana Sayfa
  2. Otomobil İnceleme
  3. Suzuki Swift 1.2 GL AT İncelemesi
Trendlerdeki Yazı

Suzuki Swift 1.2 GL AT İncelemesi

Suzuki Swift 1.2 GL AT İncelemesi

Klasik bir Japon ürünü

Bugünkü incelememiz, japon bir marka olarak adını duyurmuş olan Suzuki “Swift 1.2 GL AT” modeli üzerine olacak. Bu otomobilin İlk dikkate çarpan dezavantajı, Hatcback (5 kapı) özelliği taşımasına rağmen, 211 litre gibi ufak bir bagaja sahip olması. Bagajın en fazla iki bavul alabileceğini düşünürsek, beş kişilik bir ailenin sıkıntı yaşayabileceğine şüphe yok. Hatta uzak bir yere tatile çıkmak istediklerinde, bagaj hacmini bilerek hareket etmeleri daha doğru olur. Yoksa bavullarını kucaklarında taşımak zorunda kalabilirler. Peki, bagajı bir yana yol tutuşuna nasıl ve harcadığı yakıtı ne durumda. Elbette yol koşulları ve sizin sürüş tarzınızın, hem yakıt tüketimini hem de otomobiliniz motor performansını ileri derecede değiştirdiği biliniyor. Fakat sabit değerlere bakacak olursak, benzinli motora sahip Suzuki Swift’in 42 litre yakıt deposu mevcut.

Şehir içinde harcadığı yakıt miktarı 6.8 litre. Şehir dışındaki seyir hali tüketimi 4.9 litre. Ortalama harcadığı tüketim ise 5.6 litre. Tüm bu oranları hesaba katarsak, cebimize düşen kilometre başına 24 krş civarı. Suzuki modellerinin benzini az yakması gibi genel bir yargı bir kez daha Suzuki Swift 1.2 GL At ile doğrulunu kanıtlamış durumda gibi görünüyor.

Hız ve motor gücü

Suzuki Swift 1.2 GL AT, silindir hacmi 1242 CC olan, 94 HP beygir gücü üreten ayrıca en yüksek değer torku, 118 Nm olan otomobilimizin ne türde performansa sahip olarak ortaya koyduğu az çok ortada. Böyle bir performansa hız nasıl özdeşleşir diyorsanız, hemen o oranlara da bakalım. Ölçülen değerlerde düz bir yolda Suzuki Swift’in çıkabildiği maksimum hız değeri 160 kilometre. 0’dan 100 kilometreye çıkış süresi ise 13.5 saniye civarında. Şanzımanı otomatik ve 4 ileri vitesten oluşuyor.

Ayrıca 990 kg gibi hafif bir ağırlığa sahip. Kuvvetli bir rüzgarda hafifçe sarsılabilirsiniz şimdiden söylemiş olayım. Fakat ESP gibi bir özellik eklentisi, yol tutuşu sağlamlaştırma açısından aracın dengesini iyi muhafaza altına aldığıda bir gerçek. Tabi bu ABS ve ASR(patinaj önleme sistemi) özelliklerini de taşıdığının bir göstergesi. Üç önemli etken, üç farklı özellikte bir bütün olarak yola daha hakim olunan güvenli bir sürüş keyfi sunmuş.

Genel özellikler

Fiyatlarına değinecek olursak japon tasarımı olan Suzuki Swift 1.2 GL AT içsel havasıyla olabileceği en klasik bir model. Sade ve basit. Bu açıdan tercihinizi iyi yapmalı çok farklı özgün bir hava beklememelisiniz. Suzuki Swift 1.2 GL AT modelinin fiyatı ise 45.946 TL. Fiyat sizi ne denli etkiler bilmem ama japon firmalarının kalitesi ve kullanıcı yorumlarından da anlaşıldığı üzere son derece uzun ömürlü bir yapıya sahip olduğuna şüphe yok. Klasik ve sade bir otomobil seviyorsanız Suzuki Swift sizin için ideal bir araba.

Uzun soluklu, küçük ve az dikkat çeken kendine has bir Japon kalitesinde imzası bir otomobil. Tabi klasik bir Suzuki Swift’i renklendirmek isterseniz de birkaç seçeneğiniz mevcut; metalik galaksi grisi, metalik inci siyahı, açık kırmızı, metalik ipeksi gümüş ve son olarakta inci beyazı. Renkler bir otomobilde en dikkat çekici özelliktir. Suzuki Swift’te bu açıdan iyi bir renk seçimi yapmakta fayda var. En azından azda olsa biraz sadeliği yırtan bir havayı yansıtması açısından artı bir özellik olduğunu düşünüyorum.

Japon kalitesi

Son olarak söyleyebilecek doğru bir sözse, Japonya’da üretilen araçların kalite bakımından şüphe edilmeyecek bir nitelikte olduğudur. Bu motor gruplarında da yansırken “Yamaha” gibi bir marka, kalitesiyle de tüm dünyaca tanınmış bir üne sahip olmuştur. Suzuki Swift 1.2 GL AT almayı düşünüyorsanız endişelerinizi biraz olsun azaltmak açısından bunu söylüyorum. Konforlu, küçük bagajlı olması gerektiği gibi klasik klas bir otomobil.

Yorum Yap

Yorum Yap