1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Takip Mesafesi Nasıl Korunur? Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Takip Mesafesi Nasıl Korunur? Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Takip Mesafesi Nasıl Korunur? Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Takip mesafesi iki araç arasında hıza bağlı olarak korunması gereken mesafedir. Bu mesafeyi belirlemek için öncelikle hız kontrolü sağlanmalıdır. Öndeki aracın ani fren yapması durumunda çarpmayı önleyecek kadar mesafe belirlemek için aracın hızının km cinsinden değerinin ikiye bölünmesi ile gerekli mesafe hesaplanmış olur. Fakat bu mesafe metre cinsinden bir değer olarak belirlenir.

      Örneğin; saatte 110 km hızla giden bir araç için ideal mesafe asgarî 55 m olmalıdır. Ancak bu miktarı göz kararı ile ayarlamak mümkün olmayabilir. Bunun için bazı yöntemler mevcuttur.

88-89 Yöntemi

Bu yöntemin uygulaması oldukça basittir. Trafik yolunun üzerinde birçok işaretlemeler, yaya geçitleri, sokak lambaları ve tabelalar bulunmaktadır. Bu yöntemi uygulamak için bu tarz noktaları kullanabilirsiniz. Bu noktada bir işaret belirlemek gerekmektedir. Bu herhangi tabela olsun. Öncelikle öndeki aracın o tabelayı geçmesini beklemelisiniz. Araç tabelayı geçtiği an içinizden çok hızlı olmayacak şekilde 88-89 demeniz gerekir. Bu sayma işlemi bittikten sonra aracınız işaret olarak belirttiğiniz tabelayı henüz geçiyorsa veya tabelanın biraz gerisinde ise doğru mesafedesiniz demektir.

Neden Başka Rakam Değil de 88-89 Rakamları Veriliyor?

Bu rakamları orta yavaşlıkta içinizden sayarsanız bu süre 2 saniyeye denk gelecektir. Bu iki saniye içerisinde matematiksel olarak saatteki hızınızın yarısı kadar mesafeyi geçmiş olacaksınız. Dilerseniz bu süreye uyacak başka rakamlar da tercih ederek bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Her Zaman İki Saniye Yeterli Değildir!

Bazen araç bir kamyon veya kamyonet olup yük taşıyabilmektedir. Bu nedenle aniden durma süresi uzamaktadır. Ayrıca uzun yol şoförlerinde dikkat eksikliği veya yorgunluk gibi problemler yaşanabilir. Bu nedenle bu iki saniye kuralının bu gibi durumlar için 3 ve üzeri saniyelere çıkarılması daha uygundur.

Bir önceki yazımız olan Diferansiyel Nedir? Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Diferansiyel, Diferansiyel nedir? ve Diferansiyelin çalışma prensibi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap