1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Takviye Vites Nedir? Hangi Durumlarda Ve Nasıl Kullanılır?
Trendlerdeki Yazı

Takviye Vites Nedir? Hangi Durumlarda Ve Nasıl Kullanılır?

Takviye Vites Nedir? Hangi Durumlarda Ve Nasıl Kullanılır?
1

Takviye Vites Nedir Hangi Durumlarda Kullanılır?

Takviye vites Traktör, Kamyon, Tır ve iş makinaları gibi yüksek güç gerektiren işleri yapan araçlarda kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra insanların en çok sordukları soru ise takviye vites nedir hangi durumlarda kullanılır? sorusunu sormaktadır. Takviye vites Traktör ve Kamyon gibi araçlarda kullanılan bir tür ekstra güç kaynağıdır. Takviye vitesi kullanılan araçlarda tekerlere düşük devirde yüksek tork ile döndürmektedir. Bu sayede aracın hızı azalırken çekiş gücü artmaktadır. Takviye vitesi kamyon ve tır gibi araçlarda ise dik rampaları ve çamurlu yollarda aracın patinaja düşmeden istikrarlı bir şekilde yol almasını sağlamaktadır. Ayrıca takviye vites tır ve kamyonlar yokuş aşağı inerken de araçların aynı şekilde kaygan zeminler de araçların kaymadan inmesini sağlamaktadır.

Takviye Vites Hangi Durumda Kullanılır?

Takviye vitese sahip olan araçlar yük taşıyan araçlar, arazi araçları ve iş makinaları araçlarında takviye vites kullanılmaktadır. Takviye vitesler ise araçların kullanım amacı ne olursa olsun çalışma prensibi ve mantığı aynı şekilde işlemektedir. Takviye vites bir kamyonun yüksek tonajlı bir yük taşırken aracın yokuş tırmanma esnasında birinci vitesin dahi zorlandığı durumlarda takviye ye geçerek aracın hızını azaltıp çekiş gücünü arttırmaktadır. Aynı işlem araç ikinci viteste giderken de araç çekiş gücü yeterli gelmediği durumda aracı takviye vitese geçirerek bir buçuk vitese düşürülür ve daha rahat bir şekilde yol alması sağlanmaktadır.

Takviye Vitesin Avantajları

Kamyon Ve Tır Takviye Vitesi

Takviye vitesi yük aracın veya iş makinesinin normal viteslerde götüremediği yükü veya çekiş gücünü takviye vitese geçerek daha rahat bir şekilde kullanım ve çekiş gücü sağlamaktadır. Bunların yanı sıra traktör ve iş makinaları gibi araçlar arazi sürmesin de veya herhangi bir kazı çalışmasında çekiş gücünün yetersi geldiği durumlarda takviye vites sayesinde aracın çekiş gücü büyük oranda arttırılarak aracın işlem gücünü yükseltmektedir. Ayrıca takviye vites sayesinde araçlar engebeli arazilerde ve kaygan zeminlerde daha dengeli ve istikrarlı bir şekilde yol almasını sağlamaktadır. Takviye vitesi araçlara büyük oranda çekiş gücü sağlamasının yanı sıra oldukça yüksek bir yol tutumu da sağlamaktadır.

Takviye Vites

Yük taşıma araçları ve iş makinaları normal viteste kullanılır ikin patinaja düşme durumunda veya çekiş gücünün yetersiz kalma durumun da takviye vitese geçerek aracın çekiş gücünü büyük oranda arttırmasının yanı sıra tekerlere düşük devirde döndürmesi ve yüksek tork gücü sayesinde aracın patinaj çekmesini de önlemektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap