1. Ana Sayfa
  2. Otomobil İnceleme
  3. Tata Bolt Teknik Özellikleri Ve İncelemesi
Trendlerdeki Yazı

Tata Bolt Teknik Özellikleri Ve İncelemesi

Tata Bolt Teknik Özellikleri Ve İncelemesi

Hint nakışlı ilhamın eseri, “Tata Bolt”

Bugün size bir Hint markasından söz edeceğim. Getirdiği yenilikle kendi ülkesinde neredeyse devrimci niteliğine ulaştıran “Tata Bolt” modeli yeni özellik ve fuarlarda dünya piyasasında yer edinme gibi bir çabayla iddaalı bir yaklaşım sergiliyor. Hatta Hintli firma, dünya markası haline gelen güney kore üretimi, Hyundai i10 modeline dahi rakip hale bile gelmiş. 5 kapılı (Hatchback) özelliğine sahip hintli modelimiz, 5 vitesli manuel şanzımanlı bir otomobil. Genelde kırmızı renkte tanıtılan Tata bolt rekabette nasıl bir pazar sergileyecek ilerki safhalarda bunu göreceğimize inanıyorum.

Benzinli 1.2 motor (REVOTRON) ve 1.3 dizel motoru (QUADRAJED) kıyaslayalım

Tata bolt, iki farklı motor versiyonuyla karşımıza çıkıyor. Öncelikle 1.2 benzinli motor olarak, 1.3 motoru ise dizel olarak piyasa sürülmüş. İlk önce kısaca 1193 cc 1.2 benzinli motordan söz edersek, 89 HP beygir gücüne sahip ve maksimum görünen tork kuvveti 140 Nm. Ayrıca dakikadaki devir sayısı oranı 1.500 rpm ile 4.000 rpm aralığında değişkenlik gösteriyor. Şanzımanı manuel olan Tata Bolt, 5 vitese sahip. Boş ağırlığı ise 1095-1125 kilogram arasında bir ölçüde karar kılınmış. En önemli ayrımı da Tata Bolt’un 1.2 motor özelliğinde Multi-Drive fonksiyonuna yer vermesi. Bu ise kendi alanında sizin seçminize göre ayrılmış; Sport, Eco ve City gibi seçeneklerle güzel bir konforlu yolculuk vaat ediyor gibi görünüyor.

Bu üç modu detaylandırırsak tamamen sürücüsünü düşünen bir otomobille karşılaşıyoruz.

Sport: En yüksek motor gücü performansını sağlayan güçlü bir dinamikliği sevenler için uygun bir mod.

Eco: Mükemmel yakıt verimliliği için ideal bir seçenek.

City: Sport ve Eco’daki özelliklerin her ikisini içinde barındıran sade ve dengeleyici bir mod.

Bana kalırsa en uygun City modu gibi görünüyor. Hem yakıt performansı hemde dinamik bir sürüş için uygun bir seçenek doğrusu. Ama şehir içinde kullanılacaksa en uygun mod seçeneği Eco olmalı. Çünkü, bazı durumlarda yaşadığımız trafik sorunlarında sürekli dur – kalk yapmak motoru yoracaktır. En azından Eco modunda Tata Bolt’u daha az yorarak bir yandan da cebimizi korumuş oluruz. Sonuçta yakıtta sürüş keyfi kadar, beklenen bir ayırt edicilik diye düşünüyorum.

Gelelim 1.3 dizel (QUADRAJED) motorunun özelliklerine;

İlk önemli unsur dizel olması. Yani bu güçlü bir avantaj fakat, Multi-Drive fonksiyonlarından muaf bir dezavantaj kazandırmış. 1248 cc’lik 4 silindirli ayrıca maksimum torku 190 Nm gibi bir orana çıkan Tata Bolt 1.3 dizel motoru gücünün performansını bir alttaki 1.2 motoruna göre farklılığını ciddi anlamda yansıtıyor gibi. Dizel motorun, benzinli motora göre ağırlık farkı da mevcut. 1132-1160 arasında değişen ağırlığıyla da ne çok ağır nede çok hafif denilebilir.

Tata Bolt’un renklerine gelirsek, dune bej, bozulmamış beyaz, venedik kırmızısı (adeta bu renkle bütün olmuş), gökyüzü grisi ve son olarakta platin gümüş rengi ile kullanıcılarına kendini sevdiriyor. Kısaca donanım özelliklerine de değinecek olursak, Tata bolt seyir halindeyken belirli bir hız sınırına ulaştığında kapıları otomatik kitleyen bir teknolojiye de sahip. Teknolojiden geri kalmadığı belirten, dokunmatik navigasyon ve diğer sistemleriyle de iddiasında kararlı. Kararınızı iyi verin derim. Azda olsa özelliklerini sıralamaya çalışıp sizin için Tata Bolt’u inceledik.

Yorum Yap

Yorum Yap