1. Ana Sayfa
  2. Otomobil İnceleme
  3. Tata Vista 1.3 Crdi Quadrojet İncelemesi
Trendlerdeki Yazı

Tata Vista 1.3 Crdi Quadrojet İncelemesi

Tata Vista 1.3 Crdi Quadrojet İncelemesi

TATA VİSTA’NIN TEKNİK GÖRÜNÜMÜNE BAKIŞ

Tata dünyanın en ucuz otomobili Nano modelini üreterek gündeme oturmuştu. Dünyada popüler bir konuma gelen bu Hintli otomobil üreticisi gelişmesini sürdüren bir otomobil markasıdır. Özellikle Land Rover ve Jaguar gibi köklü iki yüksek sınıf otomobil markasını satın alarak küresel ölçekli bir firma haline gelmiştir. Tata’nın ilgi çeken otomobillerinden biri de küçük silindir hacimli Tata Vista 1,3 crdi quadrojet oldu. Motor performansına bakıldığında fazla bir beklenti içine girmek her zaman doğru olmayabilir. Zira Vista şehir içinde tasarruflu bir model olarak üretilmiştir.

Yüksek beygir gücü canavarı, elit sınıf bir otomobil klasında yer alma iddiası da yok. Bununla birlikte içerdiği konfor ve performansın da kendi kategorisinde idare eder konumda olduğunu da belirtmek gerekir. Hatta şehir içinde gayet mantıklı bir tercih olarak bakılabilir. Aynı zamanda 90 beygir gücünde çalışan motor performansının rakiplerinin gerisinde kaldığını da söyleyemeyiz.

PERFORMANSI YETERLİ

Jaguar ve Land Rover firmalarını satın alması da Tata’nın teknolojik bağlantısını Batı ile küresel bir noktada buluşturmaktadır. Bu da bir avantaj olarak görülmelidir. Tata Vista 1,3 crdi quadrojet için yakıt performans açısından şu değerler söz konusu: 4 silindir, 16 Supap DOHC VT, 1248 cc motor hacmi, 95 beygir gücü ve maksimum güç 4000 (70kW) değerinde, Maksimum tork 200 nm 1750-3000 rpm, piston x strok (nm) 69,6 x 82, sıkıştırma oranı 17.6:1, yakıt sistemi ise CRDi Common Rail Direkt Enjeksiyon sistemidir. Yakıt özellikleri: Euro dizel, azami hız 170 km/h, CO2 emisyon değeri 129 g/km, 100 km’de şehir içi yakıt tüketimi 6,4 lt, şehir dışında 4,1 lt, ortalama yakıt tüketimi 4,9 litredir. Kasa tipi: Hatchback. Yıllık vergisi: 537 TL.

Tata Vista 1,3 crdi quadrojet dış tasarımda da hoş bir görünüme sahip. İrice çekik farlar, kromaj ızgara ve sis farları olumlu imaj yansıtıyor. Otomobile park sensörleri de dâhil edilmiş. Stop grubu da otomobilde dikkat çeken diğer bir özelliktir. Tampondan tavana uzanan bir tasarıma sahne olmuş. Dış donanımda öne çıkan özellikleri ise şöyle sayabiliriz: Arka park mesafe kontrol sistemi, alaşımlı jantlar, ön ve arka sis farı, darbe emen tampon, gövde rengi dış ayna, yan koruma çıtaları ve kapı kolları, tavan anteni, arka silecek, zamanlaması mümkün cam silecekleri. İç donanım için ise şunlar söylenebilir: Elle kontrol edilen klima, radyo ve CD çalar, ön hoparlörler, uzaktan kumandalı alarm, bluetooth ve usb özelliği, dijital saat, bardak tutucu, ayarlanabilir direksiyon, kapı açık uyarı sistemi, harita okuma lambaları.

İÇ DONANIMI YETERSİZ KALMIŞ

Otomobil sınıfına göre ideal görünse de, daha üst düzey arayanlar için uygun olmayabilir. Önemli bir dezavantajı ise dış donanım inceliğinin içe yansımaması. İç donanıma dâhil edilebilecek standart uygulamalardan bazıları yok. İşçilik ve malzeme kalitesi açısından eksi puan alıyor. Sıfır km fiyatı: 34.920 TL. İkinci eli ise, modeline göre 25.000 TL’den başlamaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap