1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Tork Gücü ve Beygir Gücü Farkı
Trendlerdeki Yazı

Tork Gücü ve Beygir Gücü Farkı

Tork Gücü ve Beygir Gücü Farkı

Tork gücü denildiğinde herkesin aklına ilk olarak otomobiller gelmektedir. Tork gücü genel olarak beygir gücü ile karşılaştırılır ve otomobil severler Tork gücünün ne olduğunu merak etmektedir ve Tork gücü nedir diye sormaktadır.

Tork Gücü ve Beygir Gücü Nedir?

Tork, döndürme kuvvet anlamında kullanılmaktadır. Aracın motorundaki krank milinin bir dakikada yaptığı dönüş sayısına tork adı verilmektedir. Bu dönüşlerin azlığı ve çokluğu aracın çekiş gücünü ve buna bağlı olarak hızını etkilemektedir.. Torkun ölçümü Newtonmetre (Nm) ile yapılır.

Bir aracın torkunun yüksek olması o aracın yokuştaki performansına da etki etmektedir. Aracın çekiş gücünün fazla olması, aracın torkunun iyi olması ile sağlanmaktadır. Dizel motorlarda bulunan piston kolu benzinli arabalara göre daha uzun olmaktadır. Bu kolun uzun olması da yüksek dönüş kuvveti sağlamaktadır. Bu sayede dizel motorların tork gücü benzinli motorlara göre daha iyi olmakla birlikte bu durum yakıtta da tasarruf sağlamaktadır.

Beygir gücü ise 75 kg aracın 1 metre hareketi 1 saniyede hareket ettirmesi için duyduğu güçtür. Gerçek hayatta 1 beygirin 1 saniyede ileriye taşıyabildiği güç 50 kg olmaktadır. Mühendisler arabalarda bunu standart 75 kg olarak ele almaktadır.

Beygir gücü ifadesini ilk olarak James Watt kullanmıştır. Yeni makineler üreten James Watt insanlara bu makinelerin gücünü herkesin bildiği terimlerle açıklamak istemiş bunun karşılığında da beygir gücü ifadesini kullanmıştır

.

Tork Gücünün Beygir Gücünden Farkı Nedir?

Tork gücü; aracın ve motorun çekiş gücünü açıklamaya yararken beygir gücü ise aracın hızı ile ilişkili olmaktadır. Tork gücünün hızla bir alakası olduğu sanılsa da aslında bu durumun hızla alakası yoktur. Bu yüzden Formula1 araçlarının beygir gücü fazla olurken tork gücü düşük olabilmektedir.

Arabanın beygir gücü ve tork gücünü anlamak için bazı unsurlara dikkat etmekte fayda vardır. Hız göstergesine bakan bir sürücü aracın beygir gücünün ne kadar olduğunu anlayabilmektedir. Tork gücünü merak edenler ise devir göstergesine bakmaktadır. Araç en az devirde ne kadar çok hıza ulaşıyorsa bu aracın tork gücünün o kadar fazla olduğunu göstermektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap