1. Ana Sayfa
  2. Hybrid Otomobiller
  3. Toyota Hibrit Otomobil Satışlarında 11 Milyonu Aştı

Toyota Hibrit Otomobil Satışlarında 11 Milyonu Aştı

Toyota Hibrit Otomobil Satışlarında 11 Milyonu Aştı

Toyota, ilk seri üretime geçtiği hibrit aracını sunduğu 1997 yılından bu zamana kadar aracın satışında 11 milyon 211 bin 115 adeti gördü.

Toyota yaptığı açıklamada, kendi kendini şarj eden ve harici şarj ihtiyacı duymayan hibrit teknolojisini yakın ve orta vadede çözüm olarak gördüğünü, bu teknoloji ile yüksek sürüş konforu ve düşük yakıt tüketiminin yanında çevreye ve insan sağlığına önem verdiğini söylüyor.

Toyota 2017 yılında, 2016’ya göre hibrit satışlarında yüzde 38 artış ile 406 bin adete ulaştı. Toyota’nın Avrupa pazarında toplam 1 milyon 1 bin 700 adet yaptığı satışın yüzde 41’i hibrit otomobil oldu. Böylece Toyota, ilk seri üretim hibrit aracını sunduğu 1997 senesinden 2018’e kadar hibrit araç satışlarında 11 milyon 211 bin 115 adete ulaştı. Türkiye’de bugüne kadar 6 bin 500 hibrit otomobil satışı yapan Toyota, hibrit araçlara getirilen vergi teşviki ile beraber 4 bin 110 adetini 2017 yılında gerçekleştirdi.  Türkiye’de üretilen ilk hibrit olan Toyota C-HR en çok tercih edilen hibrit otomobil oldu. Bu verilere bakarak 2017 yılında Türkiye’de satılan her 4 hibirtten 3’ü Toyota C-HR Hybrid olarak gözüküyor. Ayrıca, Türkiye’de satılan 100 hibrit otomobilden 92’sinin Toyota Hibrit olması da bir rekor oldu.

ODD Toyota’ya birincilik ödülü verdi

Türkiye’de hibrit kategorisinde farkındalığın artmasında ve satışların yükselmesinde çokça payı olan, satış ve satış sonrası gibi bir çok alanda yürütülen 360 derece iletişim çalışmaları ile de etkin bir rol oynayan Toyota’ya “ODD Satış ve İletişim Ödülleri, 2017 Gladyatörleri” yarışmasındaki “Yılın Entegre İletişim Kampanyası” kategorisinde ‘Toyota Hybrid’ projesi ile birincilik ödülü verildi.

Yıllık hibrit otomobil satışları 1,5 milyon adete yaklaşan Toyota, 2020 yılına kadar 15 milyon hibrit araç satışına ulaşmayı hedefliyor. Bugün dünyanın 90 ülkesi ve bölgesinde 33 farklı hibrit ve bir plug-in hybrid modeli ile yer alan Toyota, 11 milyonun üzerindeki satışı ile hibrit teknolojisi konusunda liderliği elinde tutuyor.

Toyota’nın Türkiye’de satışa sunduğu hibrit modelleri; “Yaris Hybrid”, “RAV4 Hybrid”, “Prius”, “Auris Hybrid”, “Auris Touring Sports Hybrid” ve “Toyota C-HR Hybrid”.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Yurt dışında özellikle Almanyada elektrikli araçlar arasında en çok tutulanlardan bitanesi Prius ve Auris hatta genel olarak baktığımızda Taxilerin bircoğuda toyota prius kullanıyor gercekten kullanışlı ve çok ekonomik,bildiğim kadarı ile şehir içi 50km cıvarında sürüşlerde Elektrik kullanıyor 50km üstü sürüşlerde ise benzinle devam ediyor. Bu araçların en sevdiğim özelliği ise kendi elektriğini kendisi üretmesi…
    Benim favorilerim arasında Toyota hybrid serisidir.