İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil İnceleme
  3. Toyota Yaris 1.33 Fun İncelemesi
Trendlerdeki Yazı

Toyota Yaris 1.33 Fun İncelemesi

Toyota Yaris 1.33 Fun İncelemesi

Toyoto Motor Corporation tarafından üretilen, Toyota Yaris 1.33 Fun, adı üstünde yaris ailesinin en eğlencelisi. 1998 yılından beri satışta olan Yaris serisinin, 2014 piyasaya sürülen 3. nesil aracı.2014 yılında Yaris tekrar makyajlandı. Toyota grubunun , A segmentinde , hatchbag ve hibrit versiyonu da bulunan modeli. Tasarımdaki değişimi ile dikkat çekici bir fark yaratan Yaris, son haline kavuşarak, keyifli bir sürüş sunmaya devam ediyor.

Araçta ilk göze çarpan, ön taraftaki ızgaranın büyümesi ve marka logosunun ön plana taşınması. Eskiden yatay olan sis farlarının dikey hale getirilmesi ve far sisteminde ki ufak değişimlerle, araç karşıdan bakıldığında makyajla ortaya çıkarılan farkı gösteriyor. Araçta çok kollu jantlar bulunuyor ancak tercihinize göre bunları değiştirebileceğiniz seçenekler sunuluyor. Ön bölümde olduğu gibi arka bölümde de ilk bakışta göze çarpan değişimler var. Daha önce yayvan olan stop grupları, makyajdan sonra daha toplu hale getirilmiş ve stopların beyaz bölümleri tamamen kırmızı olarak değiştirilmiş. Bagaj tasarımında bir değişim yok. Bagaj 286 litrelik hacmini koruyor. Önceki halini muhafaza ediyor. Daha önce tampon altında bulunan kedi gözleri artık tampon boyunca uzanan bir çizgi halinde devam ediyor.

Araç uzunluğu 3955 mm., genişliği 1695 mm., yüksekliği 1520 mm. olarak yeni haline kavuşmuş. Yani önceki haline göre sadece uzunlukta 65 mm. bir değişim var. Aracın dış görünümündeki değişimler özetle böyleyken, tabi aracın iç kısmı da unutulmamış. Direksiyon sistemi önceki ile neredeyse aynı,sadece üzerindeki kumandalar ve tuşlarla fonksiyonu arttırılmış. Toyoto touch 2 olarak adlandırılan müzik sistemi 7 inç. Büyüklüğünde bir ekrana sahip. Bu ekranda otomobil bilgi sistemi de yer alıyor. Ayrıca aynı ekrandan dokunmatik olarak müzik sistemini kontrol ederken,geri viteste park kamerasını da görüntülüyor ve özellikle geri parklarda işinizi kolaylaştırıyor. Klima sisteminde daha rahat bir kullanım için,daha büyük kumanda tuşları yerleştirilmiş.Araç içi eşya gözleri konusunda oldukça kullanışlı. Vites önünde,kapı içleri ve torpidoda pek çok eşya koyma alanı mevcut.

Aracın iç genişliği diz ve baş mesafesi için yeterli alana sahip. Gelelim en önemli konulardan biri olan, yakıt sistemine tüketimine. 42 lt.’lik depo hacmi bulunuyor. Fabrika tüketim değeri 5,1 lt. olarak belirlenmiş ve araç fabrika değerlerine yakın sonuç gösterdiği için kullananların yorumları olumlu. Şehir içinde yakıt tüketiminiz, 6,3 lt. şehir dışında ise 4,5 lt. Araç sakin kullanıldığında 6,8 lt. Tüketim değeri elde ederken,bu değer daha performanslı kullanımlarda 7,5 lt.’ye kadar artış gösterebiliyor. Yokuşta arabayı engelleyen hill holder sistemi mevcut.

Performansı da diğer alternatifle oranla iyi görünüyor. Araç 99 beygir ve 0-100 km. Hıza 12.6 saniyede çıkıyor. Başarılı dönüş çapı ve direksiyonu sayesinde, pratik bir kullanım sağlıyor. Güvenlik konusunda da içiniz rahat olsun çünkü araç bu testlerden beş yıldızla ayrılıyor. Aracın diğer özellikleri arasında; elektrikli ayarlamalı, ısıtmalı ve sinyalli yan dikiz aynalarını, yol bilgisayarını, yedi hava yastığını, ESP denge kontrol sistemini saymamız mümkün.

Sonuç olarak kesinlikle makyajın, aracın albenisini arttırdığını söylemek yanlış olmaz. Ama bundan da öte aracı daha da albenili kılan şey pratik olması ve aynı zamanda servis kolaylığı sağlaması. Buda tabi ki,ufak araçları tercih eden bayanların kullanımını kolaylaştırıyor. Aracın fiyatı ikinci ellerde 38.000 TL ile 47.000 TL arasında değişirken, aracın bayi fiyatının 60,000 – 52.750 TL civarlarında olduğunu söyleyebiliriz. Son olarak söylenebilir ki, kesinlikle Toyota kullanmaya başlayanlar bu alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemiyorlar. Toyota Yaris 1.33 Fun, konforlu,pratik ve kolay kullanımı ile size keyifli bir sürüş yaşatabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap