1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Trafik Kazalarında En Güvenilir Arabalar

Trafik Kazalarında En Güvenilir Arabalar

Trafik Kazalarında En Güvenilir Arabalar

Trafik kazaları genellikle araçlar tarafından insan hatalarının fazla olması ile meydana gelmektedir. Dikkatsizliklerin fazla olması ile birlikte araçlarda da meydana gelen bazı teknik hatalardan dolayı da kazalar meydana gelmektedir. Bu kazaları en aza indirgemek için uyulması gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu önemli noktalara riayet etmenizin yanı sıra alacağınız araçlarında kazalara karşı teknik donanıma ve sağlamlığa sahip olması gerekmektedir. Araçların iç ve dış donanımları, bazı teknik özellikleri ile birlikte ekstra koruyucu önlemlerin bulunması araçların hem arzını arttırmakta hem de insan kayıplarının önüne geçilmektedir. Bu özelliklerden bazılarını belirtecek olursak şöyle sıralayabiliriz;

1) HAVA YASTIKLARI

Kaza anında içerisine hava dolarak patlayan hava yastıkları ile aracın ön tarafına çarpmayı ve kafa yaralanmalarını engellemektedir. Ancak hava yastıklarının açılması süresi de oldukça önemlidir. Hava yastıkları kaza anında salise anı ile açılması olası yaralanmaların çok büyük bir oran ile önüne geçmesini sağlamaktadır.

Açılması şu şekilde gerçekleşir; Elektrikli sensörler sayesinde kişi ani bir fren yaptığında ivmeölçer tarafında ani hız değişimi tespit edilerek araç bunu algılayarak kısa bir süre içinde aracın hava yastıkları patlamaktadır. Hava yastıkları da araçtan araca göre de değişmektedir. Bu hava yastıkları kaza meydana geldikten sonra yaklaşık yarım salise zamanında hava yastıklarının içine kimyasal gazlar dolarak açılmakta ve insan güvenliğini sağlamaktadır. Hava yastıklarının açılma hızı da sizin sağlığınızı önemli derece de etkilemektedir. Bunların bakım veya muayene sırasında mutlaka incelenmesi gerekmektedir. 20-30 km/s hız ile açılması gereken hava yastığının fazla bir hızla açılmaması önem arz etmektedir.

Çarpışma hızınız önden veya arkadan hafif bir şekilde meydana gelmiş, aracın takla atması ve devrilmesi durumunda hava yastıkları açılmamaktadır. Hava yastıklarının açılmasındaki ani çarpmadan etkilenmemek için sürücü koltuğu veya diğer koltuklarının ön tarafa çok yakın bir şekilde olmaması ve oturanların dik bir şekilde oturması gerekmektedir. ,

Önemli ve bilinmesi gereken bir noktayı unutmamanız gerekmektedir. Bu; hava yastığından zarar görmemek ve istenilen verimi alabilmek için emniyet kemerinizin mutlaka takılı olması gerekmektedir.

2) EMNİYET KEMERİ

Emniyet kemeri, kaza esnasında aracın içinde bulunan kişilerin araçtan fırlamaması ve yaralanmaların önüne geçilmesi için emniyet kemeri mutlaka trafikte de olunsa trafikte olunmasa da takılması zorunludur. Günümüzde meydana gelen kazaları incelediğimizde emniyet kemeri takan kişilerin yaralanmaları ve ölüm oranları daha düşükken emniyet kemeri takmayan kişiler de daha fazla görülmektedir.

3) ARACINIZIN MUAYENESİ VE TEKNİK BAKIMLARI

Aracınızın zamanı gelen muayenelerini aksatmamak ve günü gelen bakımlarının yapılması mutlaka gereklidir. Yapılan ve bakılan muayeneler sayesinde aracın teknik donanımları ve eksikliklerin ya da hatanın olup olmadıkları tespit edilerek düzeltilmektedir. Bu sebep ile araçta meydana gelebilecek herhangi bir teknik sorun ile hayati önem taşıyan konularda önleminizi almış olursunuz.

KAZALARIN MEYDANA GELMESİ ESNASINDA EN GÜVENLİ OTOMOBİLLER

* Jaguar markasının yakın zamanda ürettiği XE serisi en teknolojik ve sağlam donanımlara sahip aracını üretime sunmuştur. Bu araç sayesinde alüminyum olarak üretilmiş olan dış kasa ve iç gövde sayesinde çarpışma anlarında sağlığınıza gelebilecek zararı en aza indirgemiş olmaktasınız. En sağlam ve dayanıklı araçlar arasında geçirilen testler sonucunda birçok araba arasında ilk sırayı almış durumundadır.

* Toyota’nın Avensis serisi ile hem aileniz hemde kendiniz için lüks ve spor sedan aracı ile hem teknolojinin hem de güvenilir yolculuğun tadını çıkarabilirsiniz. Aracın içerisinde yer alan akıllı tasarımı ve geniş diz ve boy mesafesi ile güvenilir yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Üretmiş olduğu alüminyum kasa sayesinde testler de üstün performans sağlayarak Toyota’nın üretmiş olduğu en lüks olma özelliğini taşımaktadır.

* İnfiniti Q30 ile aracın dışında bulunan sağlam kasasının yanı sıra içerisinde ve iç gövde kısmında sağlam malzemelerin kullanılması ile birlikte önceden çarpışma tehlikesini anlayıp aracın içerisinde o ana uygun bir aplikasyon alan oluşturmaktadır. Araç içerisinde bulunan özellik ve sensörler sayesinde öndeki araçlar tespit edilerek algılanıyor ve araç kendi kendini durdurabilme özelliğine sahip olmaktadır.

* Renault Otomotiv markasının üretmiş olduğu Escape serisi ile çarpışmalardan en sağlam çıkan araçlar arasındadır. Alüminyum malzemeden yapılmasının yanı sıra ağırlığı azaltma alanında daha çok çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan testler sonucunda büyük ve hantal durması sebebi ile sağlamlığı konusunda birçok araştırmacıyı şaşırtmış durumdadır.

Yorum Yap

Yorum Yap