İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Trafik Kazası Sonrasında Yapılması Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Trafik Kazası Sonrasında Yapılması Gerekenler

Trafik Kazası Sonrasında Yapılması Gerekenler

Trafik kazası çok talihsiz bir olay olsa da trafiğe çıkan her sürücü için ihtimal dahilinde olan bir durumdur. Kaza sonrasında yapmanız gereken neler var? Polis ve ambulans aramak, nasıl davranmak gerekiyor bu konularda bilgiler vereceğiz.

Öncelikle kazadan sonra araçtan tek başınıza çıkabiliyorsanız çıkın. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa karşı tarafa bakın. Karşı tarafta bir yaralanma söz konusu ise ilk iş 112’yi arayarak ambulansa haber veriyoruz. Daha sonrasında ise yapmamız gereken diğer adım ise 155’i arayarak olay yerine polis çağırmak olmalıdır.

Daha sonrasında bölgenin güvenliğini sağlamak gerekiyor. Araçları bir yere çekemeyeceğimiz için uyarıcı levhalar ile kaza olduğunu diğer araçlara bildirelim. Bunu ambulans ve polise haber verdikten hemen sonra yapmayı unutmayın. Eğer sadece maddi hasarlı bir kaza ise kazaya kazan araç sahipleri aralarında anlaşma yapabilirler. Trafik polisini çağırmadan bunu yapmanız mümkün olacaktır. Eğer trafik  polisi çağırmadan sürücüler olarak aranızda anlaşırsanız kazaya karıştığınız için size kesilecek cezayı da ödemekten kurtulursunuz.

Ancak sürücüler anlaşma sağlayamazsa kesinlikle trafik polisi çağırarak zabıt tutturun. Olay yerinden kaçmak, sinirlenmek, panik yapmak, kavga etmek gibi sizi zora sokacak unsurlardan uzak durun. Asla panik yapmayın. Kazanın hemen ardından yapılacaklar zaten belli ne kadar hızlı sürede bunları yaparsanız kaza sonrası süreciniz o kadar kolay olacaktır.

Ayrıca kaza sonrasında bir yakınınızı arayarak olay yerine gelmesini isteyebilirsiniz. Kaza sonrası birilerinin size destek olması ve yanınızda olması kesinlikle çok iyi olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap