1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Trafik Sigortası Yapılmadığında Neler Olabilir?

Trafik Sigortası Yapılmadığında Neler Olabilir?

Trafik Sigortası Yapılmadığında Neler Olabilir?

Trafik sigortası araç sahiplerini olası kazalar sonrasında 3. Kişilerin maddi hasarlarına karşı koruyan bir sistemdir. Devlet tarafından zorunlu olmasının yanı sıra bu sistem son derece gerekli ve faydalıdır. Trafik sigortası sadece ülkemizde değil aynı zamanda tüm dünya genelinde sistematik bir şekilde uygulanır. Tek başına yeterli gelmediği zamanlarda ise kasko sigortası yaptırılmalıdır.

Özellikle yeni araç kullananlar olası kazalar sonrasında çok büyük tutarlar ödemek istemiyorlarsa mutlaka kasko sigortası da yaptırmalıdırlar. Zorunlu trafik sigortası kaza sonrasında karşı tarafın maddi hasarlarının karşılanmasının yanı sıra sakatlanma ve vefat gibi durumlarda da ilgili tazminatları karşılar. Trafik sigortası yaptırmayan araç sahibi olası tazminatları cebinden ödemek zorunda kalacağı gibi ilgili kanunlara uymadığı içinde hakkında cezai işlem uygulanır.

Yapılan denetimler sonrasında aracınızın trafik sigortasının olmadığı anlaşıldığında kanunda belirtilen tutarda ceza kesilirken araçta trafikten men edilir. Ayrıca zorunlu trafik sigortası olmadan araç muayenesi de yaptıramazsınız. Hem trafik sigortası hem de muayene olmadığı zamanda farklı cezalar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Aracınızın trafikten men edildikten sonra geri almak için çok uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Trafikten men edilen araçlar yetkili otoparklara çekilir buradan tekrar alabilmeniz için önce cezaları ödemeli ardından sigortanızı yaptırmalısınız. Sigortayı yaptırdıktan sonra diğer belgeleri ve cezai ücretleri ödedikten sonra aracı otoparktan alabilirsiniz.

İlgili Yazı

2018 Model Audi A5 Sportback İncelemesi

İlgili Yazı

75.000 TL ile 100.000 TL Arası Alınabilecek Otomobiller

İlgili Yazı

Araba Muayenesi Nasıl Yaptırılır?

İlgili Yazı

2018 Model Hyundai Sonata Hibrit İncelemesi

İlgili Yazı

2018 Model Ford Tourneo Custom 2.0 İncelemesi

İlgili Yazı

2018 Model Fiat 500L Cross Plus İncelemesi

İlgili Yazı

Gizli Buzlanmada Araç Kullanma Teknikleri

İlgili Yazı

2018 Model BMW 430d Gran Coupe İncelemesi

İlgili Yazı

Kia Sportage 1.6 GDI Comfort İncelemesi

İlgili Yazı

Kia Rio 1.25 Natty İncelemesi

İlgili Yazı

Kia Ceed 1.6 CRDi Premium AT İncelemesi

İlgili Yazı

Mazda 3 HB 1.5 Reflex İncelemesi

İlgili Yazı

Mazda 3 Sedan İncelemesi

İlgili Yazı

Opel Adam 1.2 Slam İncelemesi

Son olarak da otopark ücretini ödemeniz gerekeceği için bu süreç size çok maliyetli gelecektir. Hiç bu risklere girmek istemiyorsanız zamanında zorunlu trafik sigortasını mutlaka yaptırın. Bu sigorta türü güvenli bir şekilde trafiğe çıkmanızı sağlar. Olası kazalarda karşı tarafa yüklü tazminat ödemesi de yapmak zorunda kalabiliyorsunuz. Sigortanız yoksa olası kazalardan sonra maddi hasarların dışında ortaya çıkan sakatlanma ve vefat gibi durumların tazminatları çok yüksek olabilmektedir.

Böyle bir durumun içinden maddi anlamda çıkamayabilirsiniz bu nedenle riske girmek yerine sigortanızı zamanında yaptırın. Poliçeyi imzaladıktan sonra ödemeyi yapmanızla birlikte sigorta devreye girecektir. Peşin ödemenizde hemen devreye girerken taksitli ödemek istediğinizde ilk taksiti ödemeniz yeterli olacaktır. Ücretler sigorta acentelerine göre farklılık gösterir bu nedenle araştırma yapılarak sigorta yaptırmakta fayda vardır.

Bir önceki yazımız olan MTV 2018 araç vergisi ne kadar? MTV 2018 hesaplama başlıklı makalemizde 2018 Araç mtv, 2018 motorlu taşıtlar vergisi ne kadar ve 2018 MTV hakkında bilgiler verilmektedir.

100.0110
100.0Ortalama Puan
Trafik sigortası fiyatlarını bizimle paylaşabilirsiniz.

  • 55.01
    100

Yorum Yap