İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Trafik Sigortası Yapılmadığında Neler Olabilir?

Trafik Sigortası Yapılmadığında Neler Olabilir?

Trafik Sigortası Yapılmadığında Neler Olabilir?

Trafik sigortası araç sahiplerini olası kazalar sonrasında 3. Kişilerin maddi hasarlarına karşı koruyan bir sistemdir. Devlet tarafından zorunlu olmasının yanı sıra bu sistem son derece gerekli ve faydalıdır. Trafik sigortası sadece ülkemizde değil aynı zamanda tüm dünya genelinde sistematik bir şekilde uygulanır. Tek başına yeterli gelmediği zamanlarda ise kasko sigortası yaptırılmalıdır.

Özellikle yeni araç kullananlar olası kazalar sonrasında çok büyük tutarlar ödemek istemiyorlarsa mutlaka kasko sigortası da yaptırmalıdırlar. Zorunlu trafik sigortası kaza sonrasında karşı tarafın maddi hasarlarının karşılanmasının yanı sıra sakatlanma ve vefat gibi durumlarda da ilgili tazminatları karşılar. Trafik sigortası yaptırmayan araç sahibi olası tazminatları cebinden ödemek zorunda kalacağı gibi ilgili kanunlara uymadığı içinde hakkında cezai işlem uygulanır.

Yapılan denetimler sonrasında aracınızın trafik sigortasının olmadığı anlaşıldığında kanunda belirtilen tutarda ceza kesilirken araçta trafikten men edilir. Ayrıca zorunlu trafik sigortası olmadan araç muayenesi de yaptıramazsınız. Hem trafik sigortası hem de muayene olmadığı zamanda farklı cezalar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Aracınızın trafikten men edildikten sonra geri almak için çok uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Trafikten men edilen araçlar yetkili otoparklara çekilir buradan tekrar alabilmeniz için önce cezaları ödemeli ardından sigortanızı yaptırmalısınız. Sigortayı yaptırdıktan sonra diğer belgeleri ve cezai ücretleri ödedikten sonra aracı otoparktan alabilirsiniz.

İlgili Yazı

En Güvenilir Otomobiller Açıklandı

İlgili Yazı

Yeni BMW 1 Serisi

İlgili Yazı

2019 ve 2020 Yılında Çıkacak Yeni Arabalar

İlgili Yazı

Yerli Otomobil 2019 Son Durum

İlgili Yazı

Nedir Bu Bitcoin Diyenlere Detaylı Açıklama

İlgili Yazı

İstanbul Evden Eve Nakliyat

İlgili Yazı

En Güvenilir Instagram Takipçi Alma Sitesi İnstatakipci Web Sitesi Faturalı

İlgili Yazı

Canlı Mobese Sistemleri İle Trafiği Takip Edin

İlgili Yazı

El Freni Çekilemeyen Araca Yapılacaklar

İlgili Yazı

Evcil Hayvan Sahiplendirme Platformu

İlgili Yazı

En Çok Tutulan 2. El Arabalar

İlgili Yazı

Araç Vergisi Nasıl Öğrenilir

İlgili Yazı

MTV Hesaplama ve Ödeme

İlgili Yazı

Hasarlı Araba Nasıl Anlaşılır?

Son olarak da otopark ücretini ödemeniz gerekeceği için bu süreç size çok maliyetli gelecektir. Hiç bu risklere girmek istemiyorsanız zamanında zorunlu trafik sigortasını mutlaka yaptırın. Bu sigorta türü güvenli bir şekilde trafiğe çıkmanızı sağlar. Olası kazalarda karşı tarafa yüklü tazminat ödemesi de yapmak zorunda kalabiliyorsunuz. Sigortanız yoksa olası kazalardan sonra maddi hasarların dışında ortaya çıkan sakatlanma ve vefat gibi durumların tazminatları çok yüksek olabilmektedir.

Böyle bir durumun içinden maddi anlamda çıkamayabilirsiniz bu nedenle riske girmek yerine sigortanızı zamanında yaptırın. Poliçeyi imzaladıktan sonra ödemeyi yapmanızla birlikte sigorta devreye girecektir. Peşin ödemenizde hemen devreye girerken taksitli ödemek istediğinizde ilk taksiti ödemeniz yeterli olacaktır. Ücretler sigorta acentelerine göre farklılık gösterir bu nedenle araştırma yapılarak sigorta yaptırmakta fayda vardır.

Yorum Yap

Yorum Yap