1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Trafikte En Sık Yapılan 5 Hata
Trendlerdeki Yazı

Trafikte En Sık Yapılan 5 Hata

Trafikte En Sık Yapılan 5 Hata

Yayalar ya da sürücüler kazaların yaşanmasındaki en büyük etmenler. Hatta kazaların yüzde 99’u yayaların ya da araç sürücülerinin yüzünden oluyor. Bu yazımızda sizlere Trafikte En Sık Yapılan 5 Hata neler onları anlatacağız.

Hız Limitlerine Uymamak

Hız limitlerine uymamak kazaların yaşanması için oldukça geçerli bir neden, belirlenen hız limitini aşmanız durumunda kaza yapma riskiniz artacaktır. Her ne kadar önlemler alınsa da hız limitine uymayan sürücüler yüzünden her yıl binlerce kaza olmakta.

Hatalı Sollama

Özellikle Türk insanı için hatalı sollama yapmak alışkanlık gibi bir şey, aceleci olmak ve bir  yere yetişme isteği nedeniyle yol durumuna bakmadan hatalı sollama yapabiliyoruz. Hatalı sollama ile yapılan kazalarda can ve mal kaybı çok daha yüksek oluyor.

Işık İhlali

Ülkemizde en sık yapılan trafik hatalarında belki de ilk sıraya yazmamız gerekenidir. Kırmızı ışık ihlali Türk karakterini de ortaya koyuyor. Sabırsız ve aceleci olmak ışık ihlalini neden yaptığımızı da açıklıyor. Neyse ki artık mobese kameraları ışık ihlali yapan araçları tespit edebiliyor.

Alkollü Araç Kullanmak

Alkollü araç kullanmak ya da daha doğrusu belirlenen alkol limitinin üstüne çıktıktan sonra araç kullanmak kaza yapmanız için bir numaralı neden, refleksler alkolsüz olunduğu kadar hızlı olmaz. Kaza yapmak için uygun ortam oluşur ve kazalar yapılır. Alkollü araç kullanmak sadece bizim değil ülkemizin en büyük sorunları arasında yer alıyor.

Seyir Esnasında Telefon Kullanmak

Son sıraya Seyir esnasında telefon kullanmak başlığını koymak istedim. Bunun nedeni ise diğer 4 hataya oranla kısa süre önce aramıza katılması, akıllı olmayan telefonları kullandığımız dönemde bu tarz kazaların yüzde 350 daha az olduğunu söylemek istiyorum. Sosyal medyayı takip etmek için kaza yapan insanların olduğunu bilmek bile yeterince zor.

Yorum Yap

Yorum Yap