1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Trafikte Zorunlu Uyulması Gereken 5 Kural
Trendlerdeki Yazı

Trafikte Zorunlu Uyulması Gereken 5 Kural

Trafikte Zorunlu Uyulması Gereken 5 Kural

Trafik kuralları tüm dünyada geçerli olan bir zorunluluktur. Amaç trafikte yaşanan kazaları önlemek, can ve mal kayıplarını en aza indirgemek. Tabi trafik kuralı dendiğinde akla ilk gelenin trafik ışıkları olması çok normal. Çünkü küçüklüğümüzden bu yana, okullarda bu ışıkların anlamları öğretilir. Bilineceği üzere kırmızıda durmak, sarıda hazır vaziyette beklemek ve yeşilde geçmek gerekir. Dolayısıyla trafikte zorunlu uyulması gereken 5 kural dendiğinde 1.’si trafik ışıklarına uymaktır.

Yaya Hakları Unutuluyor

Trafik esnasında en çok yayaların hakları ihlal ediliyor. Özellikle de sağa dönüşü olan yollarda, yol önceliğinin yayada olduğu unutuluyor. Yani bir araç sağa doğru döndüğünde yaya karşıdan karşıya geçmeye hazırlanıyor ise, araç beklemeli. Aynı şekilde okul ve kamu dairesi gibi noktaların önünde bulunan yaya geçitleri çoğu zaman sürücüler tarafından göz ardı edilebiliyor. Oysa trafikte dikkat edilmesi gereken 3. Kural yaya geçitlerinde beklemek.

trafikte uyulmasi gereken kurallar - Trafikte Zorunlu Uyulması Gereken 5 Kural

Emniyet Kemeri Takılı Olmalı

Emniyet kemeri her yıl binlerce insanın hayatını kurtarıyor. Ancak buna rağmen emniyet kemerine yeterli özen gösterilmiyor. Aracın hızlı ya da yavaş gitmesi önemsenmeksizin emniyet kemeri kullanılmalıdır. Trafikteki en önemli kurallardan biri de emniyet kemeridir. Hatta ne yazık ki pek çok kişi her yıl emniyet kemeri nedeni ile trafik cezası ödemektedir.

Sağ Şeritten Sürekli Çıkılmamalıdır

Belki de trafik kazalarının yarısından fazlası yanlış şeridin kullanılmasından kaynaklanıyor. Tüm dünyada sürücülerin kullanması gereken şerit aslında sağ şerittir. Ancak sürücü önündeki aracı geçmek istiyor ya da hızlanmak istiyor ise sol şeridi geçici olarak kullanabilir. Ancak sollama sırasında sürücünün önünü net bir şekilde görmesi ve sonrasında sol şeride geçmesi gerekir. Ne yazık ki ülkemizde virajlı yollarda, sisli havalarda ya da çok yakın mesafe takipte sollama yapıldığından çok fazla kaza gerçekleşiyor.

Bir önceki yazımız olan Tork Gücü ve Beygir Gücü Farkı başlıklı makalemizde Beygir gücü, tork gücü ve Tork Gücü ve Beygir Gücü Farkı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yap