1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. TSI Ve TFSI Motorlar Arasındaki Farklar Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

TSI Ve TFSI Motorlar Arasındaki Farklar Nelerdir?

TSI Ve TFSI Motorlar Arasındaki Farklar Nelerdir?
1

İki motoru da Audi tasarlamıştır. Aralarındaki tek büyük fark TSI motorlarda kompresör kullanılmasıdır. Kompresör teknolojisi, otomobilin alt devirlerdeyken bile yüksek performans alabilmesini sağlar. Normalde turboşarj motorlar maksimum torku 2500 devir ve üstünde verir. Ancak alt devirlerde de aracın aynı performansı verebilmesi için devreye kompresör teknolojisi girer. Volkswagen’in küçük motorlarda yüksek performans alabilmesi için, modellerine göre tek veya çift turbolu motorlar geliştirilmiştir.

TFSI motorlar ise Volkswagen’in üretip 2008’e kadar kullandığı FSI motorlara turboşarj eklenmiş şekilde geliştirilen motor türüdür. Bu motor hem performans hem de yakıt tasarrufu sağlayan bir motor türüdür. Günümüzde piyasada olan en küçük hacimli motor 1.0 litre, en büyük hacimli motor ise 5.0 litredir. 5.0 litre motora sahip model 560 beygir gücüne ve 650 NM torka sahip olan Audi RS6’dır.

Bilinenin aksine Volkswagen’in tüm motorları TSI değildir. Volkswagen’in yeni nesil motorları TSI adında toplandığı için TFSI teknolojisiyle üretilmiş motorları da TSI olarak satışa çıkartıyor.
TSI motorlarda turbo dolum süresi kompresör teknolojisi olduğu için normalden daha kısa bir sürede gerçekleşir. Ek olarak TSI motorlarda intercooler sistemi vardır. Intercooler sistemi kısaca motora soğuk hava verip turbonun verimini artırarak motordan daha yüksek güç almaya yarar.
Volkswagen’de Audi’de olduğu gibi 5.0 litre veya daha yüksek hacimli motorlar yoktur. Volkswagen’in kullandığı en büyük hacimli motor Golf R modelindeki 400 beygir ve 450 NM tork üreten motordur.

TSI motorlarda yeni geliştirilen ACT yani Aktif Silindir Yöntemi olarak da adlandırılan sistem; teknik olarak dört silindirli motorların ikinci ve üçüncü silindirlerini kapatarak araçta yakıt ekonomisine katkı sağlar. Düşük devirlerde devreye giren ACT teknolojisini yüksek vites ve devirlerde devre dışı bırakabilirsiniz, tercih sizin.

Karşılaşılan Arızalar

İki motor türünde de sık sık karşılanan sorun yağ yakma sorunudur. En çok yağ yakan motor ise ilk nesil 1.4 litrelik TSI Polo GTI motorudur. Bu sorun yazılım güncellemeleri ve parça değişimleriyle rahatlıkla çözülebilir.

Diğer bir sorun ise turbo arızasıdır. Arıza, motorun performansının düşük olması, motorun marş almaması, aracın kendini güvenli moda alması ve turbodan yüksek ses gelmesi şeklinde anlaşılır. Korkmayın, aracınızın turbosu garantiye giren bir parçadır.

Bir diğeri ve son olan ise zincir sorunudur. Bu sorun triger zincirinden ya da motorun başka bir parçasından ses gelmesiyle anlaşılan bir sorundur. Yetkili bir servise gidip sorunu gidermek gerekir. Bu sorun otomobile alt devirlerde fazla yüklenme sonucu ortaya çıkar.

Yapılabilecek Modifiye İşlemleri

Turboşarjlı motorlara yapılabilecek en iyi uygulama chip tuning olabilir. Ancak bu uygulamada dikkatli davranılması gerekilen otomobilin yağ durumu ve turbonun güvenliğidir. Bozulan turbo garanti kapsamına alınmaz.

Diğer uygulama ise her modifiye tutkununun arabasına uyguladığı açık hava filtresi veya karbon filtresidir. Bu işlem aracınızın motorunun daha rahat hava almasını sağlar, bu da aracınızın motoruna ekstra güç sağlar. Bu uygulama aracınıza 3 ile 7 beygir arası güç kazandırabilir.

Bir diğeri ise Down Pipe uygulamasıdır. Bu işlem otomobilinizin üst devirlerde dahi egzoz gazını eskisinden daha rahat dışarıya bırakacağı ve bir zorlanma olmayacağı için otomobilin beygirini yükseltir. Ancak bu uygulama otomobilinizde güç kaybına neden olabilir. Ayrıca muayeneden egzoz pulu alamazsanız aracınızın muayenesinin başarıyla tamamlanamamasına sebep olur. Aracınızın karbon salınım seviyesi yükselir. Otomobile kısa şanzıman takılması uygulaması sayesinde araç belirli bir hıza normalden çok daha hızlı ulaşır, fakat son hızınız fazlasıyla düşer.

Devir kesicinin artırılması ise otomobilinizin normalden daha yüksek devirlere çıkmasına sebep olur. Bu uygulama aracınızın motor ömrünü kısaltır. Alınacak ekstra güç, turbo yapısına ve aracınızın motor hacmine göre değişiklik gösterir.

Turbo büyütme işlemi chip tuning uygulaması ile yapılmalıdır. Sadece yazılım ve turbo büyütme işlemleri ile bile %60’a kadar güç artışları yakalayabilirsiniz . Buradaki sorun uyumlu turboyu bulabilmektir.

Intercooler büyütme uygulaması ise otomobilinizin motorunun daha fazla soğuk hava alabilmesini sağlar. Bu da aracınıza 5 ila 30 beygir arasında bir değer kazandırır. TSI motorlarda ısınma yüzünden performans kaybı olabildiği için bu uygulama ile bu durumun önüne geçmek de mümkündür.

Turbo ve intercooler borularını krom yapmak, motora daha da soğuk hava göndermeye yarar. Bu da aracınıza ekstra güç kazandıracaktır.

Dump valve değişimi uygulaması turbonuzun hava boşaltmasını sağlayan bir valftir. Otomobile yapılan yüklemeler bunu yırtabilmekte hatta kopartabilmektedir. Bu sebepten turbonuz hava kaçırmaya başlar. Bu valfin değişimi ise bunun gibi sorunlara karşı otomobilinizi güçlendirmek istediğinizde almanız gereken bir çeşit önlemdir.

Buji ve bobin değişimi uygulaması ise otomobilinizin orijinal buji ve bobinleri çok yüksek güçlere dayanamadığı için performans severlerin araçlarına yapacakları bir uygulamadır ve bu uygulama aracınıza %50 fazladan güç kazandırmak istediğiniz zaman yapacağınız bir uygulamadır.

Yorum Yap

Yorum Yap