1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Türkiye’de Direksiyon Neden Solda?
reaksiyion-begenme

Türkiye’de Direksiyon Neden Solda?

Türkiye’de Direksiyon Neden Solda?

Bu sorunun yanıtını verebilmek için çok eskilere kadar gitmek gerekiyor. Bir zamanlar herkes İngilizler gibi yolun sol tarafından gidiyordu. Ancak bunun içinde çok sebep vardı. Çünkü eskiden yolun karşısından gelen kişinin dost mu ya da düşman mı olduğunu kestirebilmek mümkün olmuyordu. İnsanlarda sağ ellerini kullandıklarından dolayı yolun sol tarafından ve duvar dibine yakın olan yerden gidiyorlardı. Bu gidiş ise bazen atla bazen de yaya olabiliyordu. Buradaki amaç sol tarafını emniyete alım sağ tarafına kılıçlarını da hemen çekecek şekilde hazır bir şekilde bekliyorlardı.

İşte buradan sonra 1300’lü yıllara geldiğimizde ise yolun sol tarafından seyahat papanın Roma’ya gelecek hacıların yolda karmaşaya neden olmamaları için yolun sol tarafından gitmesini istemesi sonrasında resmileşmiş oldu. bu süreç ise yüz yıllar boyunca devam etti çünkü emir papadan gelmişti. 18. yüzyılın sonuna doğru gelindiğinde ise ABD’de bir çok atın çekmiş olduğu posta araçlarında sürücü koltuğu bulunmuyordu ve sürücü en arkada ve soldaki atın üstünde oturmaya başlamıştı.

Bu da karşıdan geleni ve yolun kontrolünü de daha fazla zorlaştırmaya başlamıştı. İşte bu tarihten sonra ABD’ de trafik artık sağdan akmaya başladı 18. yüzyılın sonlarında ABD’de birçok atın çektiği posta arabalarında, sürücü koltuğu yoktu ve sürücü en arkada ve soldaki atın üstünde oturuyordu. Bu da yolun solundan gidildiğinde karşıdan geleni ve yolun kontrolünü zorlaştırıyordu. Bunun içinde ABD’ de trafik sağdan akacak şekilde düzenlendi.

Şimdi yukarıdaki bilgiler eşiğinde açıklanacak Türkiye’de araçlar neden soldan direksiyonlu sorusunun yanıtı olarak da trafiğin belli bir düzene getirilmesini amaçlaması içindi.

Yorum Yap

Yorum Yap