1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Türkiye’de Otomobil Sayısı 23 Milyona Geldi

Türkiye’de Otomobil Sayısı 23 Milyona Geldi

Türkiye’de Otomobil Sayısı 23 Milyona Geldi

Türkiye’de otomobil fiyatları sürekli olarak eleştiriliyor. Fiyatların Avrupa ülkelerine göre çok yüksek olduğu Türkiye’de araç sayısı 23 milyona kadar ulaştı. Tüketiciler fiyatların çok yüksek olduğunu savunsa da her yıl güncellenen araç sayısında bir gerileme olmuyor. Tam aksine her yıl trafiğe çıkan araç sayısında artış söz konusu.

2018 yılının Mayıs ayında trafiğe kaydını yaptıran 100 binden fazla araç oldu. Son verilerle beraber trafikteki araç sayısı neredeyse 23 milyona kadar geldi. Mayıs verilerine göre şuanda kayıtlı olan 22 milyon 645 bin 85 taşıt bulunuyor. Elde edilen verilerin tamamı doğru TÜİK verileri baz alınarak rakamlar açıklanıyor. Araç sayısının bir kaç ay içerisinde 23 milyonu aşması da bekleniyor. Bu kayıtlı araçların yüzde 55’i otomobil olarak ilk sırayı almış durumda.

TÜİK YAKIT ARAŞTIRMASI

TÜİK sadece ülkemizde kayıtlı olan araç sayısına dair araştırma yapmadı. Trafiğe çıkan araçların hangilerinin hangi yakıt türlerini kullandığını da araştırdı. Tahmin edeceğiniz gibi LPG ile kullanımı ilk sırada yer aldı.

Toplamda 12 milyonu aşkın aracın verileri ele alındı. Bu araçlardan % 38,1’i LPG kullanırken % 36’sının dizel, % 25,5’inin ise benzinli olduğu tespit edildi. Bu arada benzin ve LPG ortak kullanan araçların olduğunu da söylemekte yarar var. Ancak 12 milyon araçtan hangilerinin hem iki yakıt türünü de kullandığı bilinmiyor.

TÜİK birde renk araştırması yaptı. Son dönemde trafiğe çıkan araçların renklerini de araştırdı. Son 6 aylık süreçte 276 bin 948 otomobil trafiğe çıktı. % 56,8’inin beyaz, % 20,9’unun gri ve % 7,6’sının siyah % 5,3 beyaz renk olarak tespit edildi.

Dünya genelinde de en çok tercih edilen renk beyaz oldu. Farklı ülkelerde yapılan araştırmalara göre beyaz renk halen daha tercih ediliyor. Hemen ardından gri ve tonlarındaki renkler geliyor. 3. Sırada ise mavi yer alıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap