1. Ana Sayfa
  2. Geleceğin Otomobilleri
  3. Uçan Arabanın İlk Testleri Tamamlandı

Uçan Arabanın İlk Testleri Tamamlandı

Uçan Arabanın İlk Testleri Tamamlandı

İlk olarak 1900’lü yılların başında bazı sanatçılar tarafından geleceğin teknolojisi başlığı altında yayınladıkları uçan arabalar belirledikleri tarihte havalarda olmasa da o tarihe yakın bir süre içerisinde havalarda uçan arabaları görebileceğiz artık. Son zamanlarda drone teknolojisinin gelişmesi, elektrik ve güneş enerjisi ile taşıma araçlarının üzerine yapılan çalışmalar sonucunda bir piramit misali büyüyen bu teknoloji ayağı son olarak Airbus firmasının yaptığı Vahana adlı uçan aracının testleri tamamlandı.

UBER & AİRBUS İŞBİRLİĞİ

Mobil dünyanın gelişmesi ve çok yoğun bir şekilde kullanılması ile beraber birçok girişimcilik projesi daha ilk yıllardan dünya genelinde kullanıma açıldılar. Taksicilik ve ulaşım hizmetleri konusunda sektörün liderlerinden olan Uber ilk olarak bisiklet taşımacılığı ardından uçan araçlarla yolcu taşıma projesini geliştirmek için ünlü uçak yapım firması Airbus ile anlaşarak ilk prototipi üretmeyi başardılar.

Gökyüzünün Uberi adlı slogan ile başlanan projede telefonunuza yüklü uygulamadan çağırdığınız uçan taksiler sizin yanınıza gelerek gitmek istediğiniz noktaya sizi getirecek. Sürücüsüz olan bu araçların test uçuşları ilk olarak Oregorn kentinde bulunan hava limanında tamamlandı. Hem dikey hem yatay kalkış ve iniş pozisyonuna girebilen bu uçan taksilerin teknik özelliklerini incelersek, 6.2 metre genişliğe sahip olup, 5.7 metre uzunluğunda bir yapıya sahip. Yerden yüksekliği ise 2.8 metre. 744 kilogram ağırlığa sahip bu araçlar toplamda 100 kilometrelik bir mesafe menziline sahip olup gökdelenlerin çatılarına konabilme gibi ekstra özelliklere sahip olacak.

Yorum Yap

Yorum Yap