1. Ana Sayfa
  2. Otomobil Haberleri
  3. Ülkemizde Satışı Olan Araba Markaları Ve Durumları
Trendlerdeki Yazı

Ülkemizde Satışı Olan Araba Markaları Ve Durumları

Ülkemizde Satışı Olan Araba Markaları Ve Durumları

İnsanlık, tarihi boyunca zekası ve yaratıcılığını kullanarak çevresini, hayatını kolaylaştırmak amacıyla düzenlemiştir. İnsanın dünya bölgeleri üzerindeki gücünün artması uzak yerlere ulaşımı gerekli kılmıştır. Bu ulaşımı sağlamak amacıyla insan araba adını verdiği aracı üretmiştir. Tekerlekler üzerinde gitmekte olan bu araçlar, günümüzde farklı markaların üretmekte olduğu ve yüzlerce emsalinin bulunduğu bir hale gelmiştir. Sizce de bu durum arabaya olan ihtiyacı yansıtmakta değil midir? Arabalar farklı yönlerinde birbirinden ayrılmakta ve farklı ihtiyaçları karşılamak adına dizayn edilmektedir. Bu yönler güvenirlik, yakıt tasarrufu, dayanıklılık ve parça bulma kolaylığı olarak örneklendirilebilir.

Audi Modelleri

Audi markası lüks sınıfta araçlar üretmektedir. Özellikle Türkiye pazarında artan vergi fiyatlarıyla birlikte ulaşılması zor hale gelmektedir. Audi araçları sade iç tasarımı, dinamik dış tasarımıyla kaliteyi yansıtmaktadır. Çok hızlı çalışan bir şanzıman sistemine sahiptir. Dizel motorları yakıt ekonomisinde oldukça iyi sonuçlar verirken yüksek hacimli benzinli motorlar ise performans alanında öne çıkmaktadır. Yayılan servisleri sayesinde parça sıkıntısı çekilmemektedir. Kalitesiyle birlikte ekonomik sayılamayacak markanın Türkiye’de tercih edeni bol miktarda bulunur.

BMW Modelleri

BMW markası günümüzde performansıyla tanınmaktadır. Ağırlıklı olarak arkadan çekişli modeller sunan marka, aracına sadece A noktasından B noktasına ulaşmak amacıyla bakmayan kişileri cezbetmektedir. Bu durumun yakıt ekonomisini olumsuz yönde etkileyeceği düşünülebilir. Ancak özellikle dizel modellerde yeterli performansla birlikte yakıt ekonomisi de sağlanmaktadır ve sakın kullanımlarda ekonomik sürüş sunmaktadır. Türkiye’de tercih edilen araçlar kategorisine giren araç için parça sorunu yaşanmamaktadır.

Mercedes Modelleri

Mercedes markası denildiğinde akla konfor gelmektedir. Bu marka geniş ve konforlu araçlar sunmakla beraber bazı modellerinde yüksek performansa ulaşmayı da amaçlamaktadır. Konforun amaçlandığı modeller dizel motor seçenekleriyle az yakıt tüketimine sahiptir. Türkiye’de tanınan ve tercih edilen markalar arasında bulunması, Mercedes’in yedek parçasının bulunmasını kolaylaştırmaktadır. Yüksek konforu amaçlayan marka ekonomik arabalar sunmamaktadır.

Dacia Modelleri

Dacia markası Türk halkı tarafından iyi tanınan bir modeldir çünkü sıklıkla tercih edilmektedir. Bunu ekonomik fiyatına ve düşük yakıt tüketimine borçludur. Zaten ekonomik fiyat bandında modeller üretmeye çalışan marka aracın ağırlığını düşük tutabilmekte ve motorun ekonomi yapmasını sağlayarak kullanıcıları farklı bir yönde daha cezbetmektedir. Bunlarla birlikte geniş bagaj ve iç ortam sunan marka, modellerinin kullanışlılığını arttırmaktadır. Çokça tercih edilen marka için yedek parça bulmak sorun değildir.

Ford Modelleri

Ford modelleri performansı uygun fiyatlara getirmeyi amaçlayan modellerdir. Genellikle arkadan çekiş sistemi kullanan marka, hisli sürüş deneyimi için gerekli teknik ekipmanı modellerinde kullanır. Modellerin konfor ve iç mekan kalitesi olarak fazla iddialı olmaması ancak kullanıcılara hitap etmesi sayesinde modeller uygun fiyat aralığında üretilebilmektedir. Dizel modellerinde performanstan ödünler veriliyor olsa da yakıt ekonomisi sağlanmaktadır. Sık tercih edilen marka için parça sorunu bulunmamaktadır.

Honda Modelleri

Honda markası konforlu ve hisli sürüş deneyimine sahip modeller sunmaktadır. Bahsedilen konfor çok üst seviyelerde olmasa bile, makul miktarda sayılabilecek fiyat bandı açısından yeterli görülmektedir. Dizel motorlarıyla ekonomi arayan müşterileri cezbetmeyi başaran marka son zamanlarda fabrika çıkışlı LPG’li modelleri sayesinde satış başarısını daha da arttırmaktadır. Sık tercih edilmesi sayesinde parçası bol olan marka yüksek beygirli modellerinde performansı da yakalayabilmektedir.

Jaguar Modelleri

Jaguar markası konfor, performans ve tarihi birleştiren bir markadır. Uzun zamandan beri kaliteli araç üretimiyle akıllara kazanılan marka Türk pazarı için ulaşılması zor konumdadır. Ürettiği araçların yüksek hacim ve beygir gücünde olması, kaliteli malzemelerin de kullanımıyla modellerin yüksek fiyat bandına çıkmasına neden olmaktadır. Bu durum Jaguar’ı az tercih edilen ve parçasının zor bulunduğu bir marka haline getirmektedir.

Mazda Modelleri

Mazda, Japon markasıdır. Genel Japon arabası özelliklerini barındırmaktadır. Kullanışlı ancak çok etkileyici olmayan bir iç mekana ve etkileyici performans hissine sahip olan araçlar üretmektedir. Markanın ürettiği araçların 2.0 litre civarındaki motorları Türk pazarı için vergi yükünü katlamaktadır. Bu durum henüz yakıt seviyesini değerlendirme aşamasına gelmeden Mazda’yı Türk pazarında dezavantajlı konuma getirmektedir. Dolayısıyla markanın modelleri tercih edilmemekte ve parça sıkıntısı yaşanabilmektedir.

Opel Modelleri

Opel markası düşük yakıt tüketimini yüksek yol tutuş becerisiyle birlikte sunan bir markadır. Güçsüz dizel motorlarına rağmen yol tutuşu kabiliyeti bir nebze performanslı sürüş sağlayabilmektedir. Ancak bununla birlikte gelen düşük yakıt tüketimi ve çağın standartlarına uygun tasarımları, markanın satış başarısının temelini oluşturur. Dolayısıyla modelleri çok tercih edilmekte ve parçaları rahatlıkla bulunmaktadır.

Toyota Modelleri

Toyota, dayanıklılığıyla tanınmaktadır. Dayanıklılığı sayesinde zaten parçaya nispeten az gereksinim duyan marka yüksek tercih edilme seviyesi sayesinde parça bulma sorunu yaşatmamaktadır. Uygun dizel motor seçenekleriyle yakıt ekonomisinde iyi modeller sunabilen marka uygun fiyat bandıyla geleneksel Japon çizgilerini modellerinde taşımaktadır. Son zamanlarda hibrit modelleriyle yakıt ekonomisinde öne çıkmakta ve çığır açmaktadır.

Volvo Modelleri

Volvo markası güvenirliğiyle tanınmaktadır. Piyasadaki en sağlam modelleri üreten marka uygun hacimdeki motor seçeneklerinde güvenirliği uygun fiyat bandında sunmaktadır. Güvenlik ve multimedya sistemi gibi sistemlerin modelleri ağırlaştırması sebebiyle yakıt ekonomisi kötü etkilenmektedir. Ancak dizel modellerde düşük yakıt tüketimi sağlanabilmektedir. Konforlu modellere sahip olan markanın modelleri için parça bulmak büyük bir sorun değildir.

Yorum Yap

Yorum Yap