1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Uzun Süre Yapıldığı Zaman Araca Zarar Verecek Unsurlar Nelerdir?

Uzun Süre Yapıldığı Zaman Araca Zarar Verecek Unsurlar Nelerdir?

Uzun Süre Yapıldığı Zaman Araca Zarar Verecek Unsurlar Nelerdir?

Bu yazımızda uzun süre yapıldığı zaman araca zarar verecek unsurlar nelerdir onları açıklayacağız. Öncelikle insan ya da yük taşımak için karada kullanılan taşıta araç ya da araba denmektedir. Arabalar günlük hayatın en gerekli olan taşıtlarından birisidir. Dolayısıyla araçların sağlam bir şekilde olması insanların hayatı kadar önemlidir. Çünkü insanların kullandığı bir taşıttır. Bu nedenle aracın rutin kontrollerini ve bakımlarını yaptırmak şarttır. Bunların dışında gözden kaçan hatalarda yapılmaktadır.

Aracın Rutin Kontrolleri

Hava filtresinin temizliğine dikkat edilmelidir. Tıkanırsa yakıt kullanma miktarı çoğalır. Akü ve bağlantı kablolarının kontrolü yapılmalıdır. Arıza varsa tamir ettirilmelidir. Fren balataları ayarlanmalıdır. Lastik havalarına dikkat edilmelidir. Araç sıvılarının genel kontrolleri mutlaka yapılmalıdır.

Araca Zarar Verecek Unsurlar

Yakıt kontrolü amacıyla deponun doldurulmaması aslında araca zarar vermektedir. Yakıtlar benzinlikte depoya girene kadar geçen sürede soğurlar bu da aracın hararet yapmasına neden olmaktadır. Bu da aracın normalden fazla güç harcaması demektir. O yüzden araç depolarının en az dörtte biri kadar dolu olması gerekmektedir.

Bazı otomobiller yük taşımak için de kullanılmaktadır. Bu yüzden araca kapasitesinin üzerinde yüklenen yük aracı oldukça ağırlaştırmaktadır. Fazladan yüklenen yük aracın dengesini tehlikeye atmaktadır. Aracın süspansiyonlarına zarar verecek miktarda yük bindirilmemelidir. Araca sınırlı bir şekilde yük veya eşya konduğunda, araç yolda daha rahat bir şekilde ilerleyebilir. Bu nedenle her daim aracın da bir taşıma kapasitesinin olduğunun farkında olunmalı ve ona göre davranılmalıdır.

Araç durmadan vites geri ya da ileri hareket ettirildiğinde otomobilin bu ani hareketlerden dolayı vites kutusuna zarar verme ihtimali yüksektir.

Frene çok sert ve sürekli basıldığında fren balataları zarar görmektedir. Bu nedenle frene kararında basılmalıdır. Direksiyon araç park halindeyken çevrilmiş halde bırakılmamalıdır. Aksi takdirde rot balans ayarı arıza verebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap