1. Ana Sayfa
  2. Teknik Bilgi
  3. Varex Egzoz Nedir? Genel İşleyişi Ve Fiyatları

Varex Egzoz Nedir? Genel İşleyişi Ve Fiyatları

Varex Egzoz Nedir? Genel İşleyişi Ve Fiyatları

Araçlar üzerinde değiştirilemez bazı sistemler vardır. Bu sistemler üreticiler tarafından bile alternatifi bulunmadığı sürece değiştirilemez. Bunlardan bir tanesi ise mutlak suretle egzoz sistemidir. Egzoz sistemi araç içinde yanmış olan gazların katalizör vasıtası ile dışarıya atılmasını ve araç motorunun daha iyi çalışmasına yardımcı olan etken sistemlerdendir.

Varex Egzoz Genel İşleyiş

Bu egzoz tipi aracın motorundan egzoz borusuna kadar uzana sistem mantığının değiştirilmesidir. Modifiye severlerin gözdesi haline gelen varex egzoz aracın dışarıya daha çok ses çıkartmasını sağlayabilen bir egzoz tipidir. Standart egzoz araç üzerindeki egzoz tiplerine göre daha çok ses ile kullanıcılarına sürüş keyfini yaşatabiliyor. Standart araçlar için ise yapılan yeni çalışmalarda kabin sessizliği ön planda tutulmaktadır. Kabin sessizliği yeni tip varex egzozlarda motordan başlayarak iç kısma kadar yapılan izolasyonlar ile gelecek sesin kabin içindeki yolcu ve sürücüyü rahatsız etmesini engellemektedir.

Varex Egzoz Tipi Nasıl Çalışır?

Motordan arka tarafa kadar olan egzoz mantığının değişmesidir. Eski sistemlere göre varex egzoz daha gelişmiş olan bir egzoz tipidir. Ayrıca kontrolü daha kolaydır. Önceden aracında fazla ses isteyen modifiye düşkünleri egzozların giriş ve çıkış noktalarına farklı işlemler yaptıktan sonra kontrolsüz bir şekilde ses alır ve ses düzeyini sabit olarak kullanırlardı. Bu yöntemler ile araçların kullanımında güç artışı olmaz ve sadece ses amaçlı olarak kullanılırdı. Ayrıca araç içi izolasyonu olmadığı için kabin içi sessizliği sağlanmaz sürücü ve yolcu zaman zaman bu sesten rahatsız olabilirdi. Varex egzoz ise bunların tam aksine hem sürücüye hem de araca eski sisteme oranla güç yükseltmesi ve sesi ayarlayabilme imkanı vermektedir.

Varex Egzoz Özellikleri

Yeni sistem bu egzoz tipinde ise varex egzoz sürücülerinin bazı durumlarda sesi sürücünün kontrol etmesine imkan vermekte ve sesi kullanıcının isteğine göre ayarlanabilmektedir. Kumanda ile kontrolü sağlanan bu egzoz tipinde ise elektronik bir devre üzerinden kumandadan gelen komuta göre kapaklarını açıp kapatabiliyor. Varex egzoz düşünen tüm sürücüler genelde aracıma zarar gelir mi sorusunu sormakta ve belli araştırmalar yaptıktan sonra değerlendirmekte. Buna göre varex egzozlarda aracın orjinal egzoz sistemi değiştiği için araçlarda ortalama güç (5 iie 7 hp arası) arttırmaktadır.

Aracın normal gidişatını değiştirip farklı bir sistemi kurduğumuz zaman bunun bize geri dönüşleri mutlaka olacaktır. Aracın motor gücünün yükselmesi ile araç daha çok güç harcayacak ve daha fazla yakıt yakacaktır. Ayrıca aracın orjinal parçasını değiştirdiğimiz için araç motor ömründen kısmen feragat etmektedir. Ama kullanıcılar araçlarındaki ses değişikliğini ve güç artışını fark ettikleri sırada bunların herhangi birine aldırış etmeden kumanda edilebilen bu egzoz tipini seçmektedirler.

Varex Egzoz Fiyatları Nelerdir?

Genelde otomotiv piyasasında lider kuruluşlar dışında bu üreticilerin taklit ürünleri yapan yan sanayi olarak adlandırılan ürünlerde mevcuttur. Bu yan sanayi ürünler kullanıcılarına gerek kullanımı gerek ise kumanda etmekte bir takım sorunlar çıkartmaktadır.
Modifiye severler araçlarına en iyi parçaları ve sürüş esnasında yüksek performansın keyfini sürmek istedikleri zaman ortalama olarak piyasada yurt dışından ithal olarak getirilen ürünler için 700 ile 1000 TL arası ücret ödemekteler. Fakat ülkemizde de bu tür ürünler son derece kaliteli ve garantili şekilde üretildiği için dışa bağımlılık azalmış durumdadır. Ülkemizde üretilen varex egzoz tipleri için ize 400 ile 700 TL arası ücret ödenerek aracın egzoz ses düzeyini ve kabin içi ses izolasyonu yapılabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap