1. Ana Sayfa
 2. Teknik Bilgi
 3. Virajlı Yolda Araba Nasıl Kullanılmalı?
Trendlerdeki Yazı

Virajlı Yolda Araba Nasıl Kullanılmalı?

Virajlı Yolda Araba Nasıl Kullanılmalı?
1

Trafik kazalarında insan hataları yüzde 66 iken yoldan kaynaklanan sebepler yüzde 1’dir. Sadece bu oran bile kazaların sürüş tekniklerindeki hatalar ve dikkatsizliklerden kaynaklandığını net bir şekilde göstermektedir. Virajlı yollarda araç kullanırken, sürüş güvenliği için viraja çok dikkatli ve doğru açı ile girmek önemlidir. Bu iki önemli ayrıntı merkezkaç kuvvetini arttırdığı için aracın savrulma ve yoldan çıkmasına sebep olabilir.

Merkezkaç kuvvetinin etkisi ile dış tarafta kalan araç lastiklerinin yer ile olan sürtünmesi azalarak, viraj yönündeki süspansiyonlara olan baskıyı da arttırmaktadır. Hız bir kat artarsa merkezkaç kuvveti iki kat artar. Virajlı bir yolda merkezkaç kuvvetini düşürmenin en önemli yöntemi vites küçülterek hızı düşürmektir. İkinci bir yöntem ise frenlere basarak viraj yönünde kayan ağırlığı ön lastiklere yönlendirmektir.

Viraja Giriş Açısı Nasıl Olmalı?

Araç ile viraja girerken doğru açı ile girmek hem aracınızın merkezkaç kuvvetini hem de görüş açısını etkileyeceğinden hayati bir önem arz etmektedir. Doğru açı ile virajda en uzak noktayı görebiliriz. Bunun için viraji alırken en dip noktadan almamak önemlidir. Olabildiğince geniş bir açı merkezkaç kuvvetini azaltacağı gibi, görüş açısını da arttıracaktır. Sürücü viraj içinde çizdiği yayda ani değişikliklere gitmemelidir. Yapılan ani direksiyon hareketleri hassas dengede bulunan aracınızın dengesini daha da bozmaktadır. Viraja dar açı ile girmek dönme kabiliyetini ve görme açısını azaltacağından açı ve çizilecek yay güvenlik açısından son derece önem arz etmektedir. Yanlış araç kullanımı büyük kazalara neden olmaktadır.

Yağmurlu Havalarda Nasıl Davranmalıyız?

Yağmurlu havalarda virajlara girerken, arabanın tekerlerinde sürtünmenin azalacağını düşünerek ani fren ve direksiyon hareketlerinden kaçınmalıyız. Yapılan ani fren zaten viraj esnasında azalan sürtünmenin iyice kaybolmasına neden olacak ve aracınızın yoldan çıkmasına neden olacaktır. Yağmurlu havalarda virajların daha tehlikeli olduğu unutulmamalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. Son yıllarda artan trafik kazaları yüzünden ölümlü kazalar bir hayli çoğaldı. Güzel bir içerik hazırlamışsınız. İnsanlarımız keşke daha dikkatli olsa. Virajlı yollar her zaman tehlike içerir. Umarım bir çok kişi bu yazıyı okur ve ne yapacağını az çok öğrenir.

 2. 11 ay önce

  Yaklaşık 30 yıldır araba kullanırım a2-e ehliyetim var. Birçok sürücünün yaptığı hata birçok virajda frene basıyorlar abi viraja girerken frene basarsın ama viraja girince frene değil gaza dokunacaksın. Virajın içinde frene basarsan kaza yapma olasılığın çok yüksektir. 30 yıllık deneyimimde bunun hatalarına çok kez şahit oldum.

 3. En sevdigim yol virajlı yol 🙂 tabiki aracın buna karşı güvenlikli olması lazım.

 4. Denedim de harbiden işe yarıyor ne kadar teşekkür etsem az..

 5. 11 ay önce

  Viraja gelirken direksiyon, düz konumdayken otomobil yavaşlatılır. Viraja geldiğinizde frenden ayağımızı kaldırıp direksiyonu çevirip viraja girersiniz. Bu şekilde son derece emniyetli olarak viraja girmiş olursunuz. Virajı çıkarken normal hızlanmanıza devam edersiniz. Virajın içindeyken frene basılmaz. Daima lastikler yola paralel iken otomobili yavaşlatmanız gerekir.